جلسه ستاد بحران آب و خشکسالی استان اصفهان تشکیل شد

جلسه ستاد بحران آب و خشکسالی استان اصفهان در روز شنبه مورخه 24/12/87  تشکیل شد.

گزارش مسئول هواشناسی: مقدار بارندگی در سال زراعی ٨٧-٨٨ تا امروز در شهرستان اصفهان 73 میلیمتر و شرق اصفهان 46 میلیمتر و ورزنه 35میلیمتر بوده است. بیشترین بارندگی در استان در شهرستان سمیرم با 271 میلیمتر و کمترین بارش در ورزنه با35 میلیمتر بوده است.

گزارش مدیرعامل آب منطقه ای مهندس طرفه: کل حوضه های کشور بطور کلی 30 درصد کاهش بارندگی داشته است.

حجم آب سد زاینده رود فعلاً زیر 300 میلیون متر مکعب می باشد در صورتی که سال گذشته در چنین روزی700 میلیون متر مکعب بوده است.

آورده آب امسال 208 میلیون متر مکعب به پشت سد بوده و سال گذشته 340 میلیون متر مکعب بوده است. برداشت آب شرب اصفهان، استان یزد و کاشان 10 درصد کاهش یافته است. در بخش صنعت برداشت آب حداقل 20 درصد نسبت به سال گذشته کمتر شده است.

گزارش ریاست سازمان جهاد کشاورزی مهندس نریمانی: حدود 97000 هکتار زمین در شرق اصفهان کشت نشده است. امسال در استان باید برنج کاری انجام نشود. برای زنده نگهداشتن باغات و یونجه و گیاهان چند ساله نیاز به 179 میلیون متر مکعب آب داریم.

دکتر کامران: طرح تونل بهشت آباد در مجلس رای آورد. و وزیر نیرو قول افتتاح تونل سوم کوهرنگ را در نیمه اول سال 88 دادند.

نمایندگان کشاورزان: شما می گوئید کشاورزان چیزی کشت نکنند آیا فکر کرده اید این کشاورزان چه کار بکنند.

چاه های آب کشاورزان بی آب شده،  تابهال یک ریال خسارت به کشاورزان پرداخت نشده است، چرا آب به بافق یزد برای صنعت دادند، چرا هنوز صنعت به مقدار دلخواه آب برداشت می کنند، چرا با این بحران بی آبی کلنگ پتروپالایش در شهر وزوان به زمین خورد با مصرف بالای آب آنهم از زاینده رود. ما کشاورزان برداشت برای شرب را قبول داریم ولی استفاده برای شستن ماشین پر کردن استرخ شنا حیاط شستن و ریخت و پاش های شهری و ... قبول نداریم ، ما از آیت الله طباطبائی که در این جلسه تشریف دارند درخواست داریم با آقای استاندار برای بازدید از شرق اصفهان داشته باشید در صورتی که ما مسیر حرکت را مشخص کنیم .

استاندار اصفهان : اراضی بالا دست برای برداشت آب باد کنترل بشود. 

/ 0 نظر / 9 بازدید