برداشت‌های غیرمجاز در بالادست زاینده‌رود هم چنان ادامه دارد

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان در گفت‌وگو با تسنیم:

برداشت‌های غیرمجاز در بالادست زاینده‌رود هم چنان ادامه دارد

سرویس: استانها ، تاریخ: ۱۲/خرداد/۱۳۹۴ - ۰۰:۴۸ ، شناسه خبر: ۷۵۷۸۸۸
خبرگزاری تسنیم: رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان گفت: متاسفانه هنوز برداشت‌های غیرمجاز در استان چهارمحال و بختیاری و بالادست رودخانه زاینده رود در اصفهان صورت می‌گیرد.

حسین محمدرضایی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان با اشاره به وضعیت آب در زاینده‌رود اظهار داشت: جریان آب از سد زاینده‌رود بسته شده و تنها 20 مترمکعب آب از سد زاینده‌رود برای مصرف شرب، صنعت و باغات بالا دست زاینده رود در 2 استان چهارمحال و بختیاری و اصفهان جاری بوده که اگر آبی در بالادست باقی بماند به اصفهان می رسد.

وی افزود: از این مقدار 12.5 متر مکعب بر ثانیه به تصفیه خانه باباشیخ علی برای شرب  و چندین متر مکعب توسط صنایع برداشت می شود و با وجود آبخوان‌ها و چاه‌ها در بستر و حریم رودخانه بسیاری از آب باقی مانده مصرف می‌شود، بر اساس گفته مسئولان آب منطقه‌ای مقدار پرت آب از سد نکوآباد در مبارکه تا سد آبشار در شهر اصفهان 10 متر مکعب بر ثانیه است.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان بیان کرد: با این تفاسیر بعید می‌دانم آبی به شهر اصفهان برای جاری بودن رودخانه برسد زیرا با توجه به فصل گرما و افزایش تبخیر بسیاری از آب مصرف می‌شود و برای جاری بودن زاینده رود آب بیشتری نیاز است.

وی خاطرنشان کرد: با این حال کشاورزان نگران آب کشت پائیزه خود هستند زیرا تصور می‌کنند با جاری بودن آب در فصل تابستان ممکن است از مقدار آبی که برای کشت پائیز آنها در نظر گرفته شده، مصرف شود و برای آب پائیزه به مشکل مواجه شوند.

محمدرضایی با اشاره به بارندگی‌های سال زراعی جاری گفت: در امسال هزار و 600 میلی‌متر بارندگی در کوهرنگ و سرشاخه‌های زاینده ‌رود داشته‌ایم که با وجود این میزان بارندگی، انتظار حجم مناسبی از آب برای رها سازی ویژه کشاورزان در کشت پائیزه هستیم.

وی افزود: باید مصوبات 9ماده‌ای زاینده‌رود هر چه زودتر به صورت کامل عملیاتی شود، متاسفانه هنوز برداشت‌های غیرمجاز در استان چهارمحال و بختیاری و بالادست زاینده رود در اصفهان صورت می‌گیرد، پیش از این مقرر شد کنتور هوشمند در پمپ‌های مصرف کننده نصب شود که تاکنون تعداد کمی این کنتورهای هوشمند را نصب کرده‌اند و متاسفانه برداشت‌های غیر مجاز هنوز صورت می‌گیرد.

انتهای پیام/ج

/ 0 نظر / 48 بازدید