مشکل آب اصفهان با افتتاح تونل کوهرنگ برطرف نمی‌شود

دایی: مشکل آب اصفهان با افتتاح تونل کوهرنگ برطرف نمی‌شود

خبرگزاری فارس: بازرس انجمن خبرگان شهرستان اصفهان گفت: افتتاح تونل سوم کوهرنگ مشکل آب اصفهان را برطرف نخواهد کرد.‌

مسعود دایی امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در اصفهان با اشاره به اینکه آب زاینده‌رود سهم کسانی است که به صورت حق‌آبه‌دار هستند و در قدیم سهم آب را خریداری کرده‌اند، افزود: بعد از گذشت زمانی تعدادی کارخانه صنعتی در حاشیه‌ زاینده‌رود افتتاح شد و از سهم آب حق‌آبه‌داران نیز استفاده می‌کردند.

وی با بین اینکه مسئولان استان صنعت را به کشاورزی اختصاص داده‌اند، اظهار داشت: در حال حاضر نیز که زاینده‌رود خشک است اما از فولاد مبارکه به سمت بالادست که حرکت کنیم آب تا حدودی وجود دارد.

بازرس انجمن خبرگان شهرستان اصفهان تصریح کرد: پمپاژ کردن آب اصفهان به استان‌هایی همچون یزد، رفسنجان، کاشان و شهرهای دیگر از جمله علت‌های به وجود آمدن مشکل آب و خشکسالی در اصفهان است.

وی با بیان اینکه مقرر شد زمانی که تونل کوهرنگ راه‌اندازی شود پمپاژ آب به دیگر مناطق نیز صورت گیرد، گفت: بنا به دلایل سیاست‌ دولت‌های گذشته قبل از افتتاح این تونل پمپاژ به مناطق مختلف انجام شد.

دایی به موارد دیگر موثر در خشکسالی زاینده‌رود اشاره کرد و افزود: تسریع در روند احداث تونل سوم کوهرنگ و کوتاهی مسئولان در جذب بودجه لازم برای این طرح و برخی از بودجه‌های اختصاص یافته به این پروزه تنها مبالغی برای کارگران و بخش تاسیسات بوده است.

وی با اشاره به اینکه نبود کارشناسی صحیح در بخش کشاورزی و امور آب باعث خسارات بزرگ به بخش کشاورزی و کشاورزی در شرق اصفهان شده، خاطر نشان کرد: این در حالی است که در برخی از این مناطق خانواده‌ها از زندگی ساقط شده‌اند و برای تامین زندگی خود منبع درآمدی ندارند.

بازرس انجمن خبرگان شهرستان اصفهان با انتقاد از مسئولان دولتی که در زمینه تامین زندگی کشاورزان در شرایط سخت گفته بودند به کارهای دیگر اقدام کنند، اظهار داشت: کسانی که صدها سال است به این فعالیت مشغول هستند و در این زمینه نیز تخصص دارند برای تامین زندگی و خانواده خود باید به چه کاری مشغول باشند.

وی افزود: آموزش صحیح کشاورزان در آبیاری کردن مزارع و اجرای کارشناسی‌های دقیق در این زمینه مواردی بود که باید سال‌های قبل به آن اختصاص داده می‌شد و کشاورزان را حتی با اجبار به این کار سوق می‌دادند.

دایی با بیان اینکه در سال جاری هیچ چیزی عاید کشاورزان شرق اصفهان نشده است، تصریح کرد: حدود 80 درصد در شرق اصفهان کاهش کشت داشته‌ایم اما در بالادست و غرب اصفهان از فلاورجان تا پل زمان‌خان با افزایش نیز روبه‌رو بوده‌ایم.

وی با انتقاد از سخن مسئولانی که گفته‌اند در صورتی که تونل سوم کوهرنگ به بهره‌برداری برسد نیز مشکل آب زاینده‌رود و کشاورزان حل می‌شود، تصریح کرد: به دلیل نبود کارشناسی دقیق و اختصاص یافتن مدیریت آب به صورت سنتی به افرادی خاص به دلایل سیاسی و موارد دیگر ‌در صورت افتتاح این تونل مشکل آّب زاینده‌رود و بخش کشاورزی رفع نمی‌‌شود.

انتهای پیام/ش10

/ 0 نظر / 8 بازدید