تهیه‌کنندگان مستند زاینده‌رود باید از اصفهانی‌ها عذرخواهی کنند

/08/26 - 10:28شماره:8808260046

 رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان:

خبرگزاری فارس: رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان گفت: تهیه‌کنندگان مستند زاینده‌رود مغرضانه عمل کرده‌اند و باید به خاطر کوتاهی و تحقیر‌ از مردم اصفهان عذرخواهی کنند.

 حسین محمدرضایی امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در اصفهان در مورد فیلم مستند زاینده‌رود که در نیمه آبان ماه امسال از شبکه سه سیما پخش شد، افزود: پخش این مستند اعتراض کشاورزان و مردم اصفهان را به دنبال داشت.

وی با بیان اینکه تهیه‌کننده این مستند آقای پورحامد و کارگردان آن آقای بکتاشیان مغرضانه عمل کرده‌اند، اظهار داشت: این افراد باید از مردم اصفهان عذرخواهی کنند.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان تصریح کرد: این کارگردان با مصاحبه با افراد بی‌اطلاع و کم‌اطلاع در این مستند اینگونه وانمود کرد که مردم اصفهان دروغگو بوده و مردم اصفهان را به تمسخر گرفته است.

محمدرضایی با بیان اینکه کارگردان و دست‌اندرکاران این مستند چرا برای تهیه گزارش به استان یزد نرفته‌اند، بیان داشت: اینکه ببینند آب زاینده‌رود در این خشکسالی در تمام شهرستان‌های آن استان برای شرب و صنعت مصرف می‌شود، آن هم به مقدار دو تا سه مترمکعب در ثانیه جای تعجب دارد و این در حالی است که این آب در تمام روزهای سال انتقال پیدا می‌کند و همین مقدار آب برای زنده ماندن زاینده‌رود در سال کفایت می‌کند.

وی ادامه داد: آیا از نظر مسافت یزد برای مصاحبه و گزارش این مستند نزدیک‌تر از کرمان و رفسنجان نبود؟

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان با اشاره به انتقال آب به یزد خاطرنشان کرد: قرار بر این بود طرح انتقال آب به یزد پس از افتتاح تونل سوم کوهرنگ اتفاق بیفتد، اما به دلیل نفوذ مسئولان در دوره ریاست جمهوری آقای خاتمی حق‌آبه کشاورزان اصفهان که بیش از 2 هزار سال سابقه تاریخی داشته حدود هشت سال قبل، از کشاورزان حق‌آبه‌دار زاینده‌رود اصفهانی غصب و به استان یزد انتقال یافته و این در حالی است که هنوز تونل سوم کوهرنگ افتتاح نشده است.

محمدرضایی با انتقاد از کارگردان این مستند تلویزیونی بیان داشت: چرا گزارشی از استان چهارمحال و بختیاری در این مستند نبود که در این خشکسالی، در آن استان آب قابل توجهی به وسیله 350 پمپ قوی آب از زاینده‌رود به ارتفاعات پمپاژ می‌شد.

وی ادامه داد: اگر گزارش کاملی از مصرف بی‌رویه آب توسط صنایع بزرگ اصفهان که آب زاینده‌رود را می‌بلعد، آورده می‌شود بهتر نبود.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان در مورد اظهار نظر خانم دکتر یوسفی روانشناس در مستند زاینده‌رود ادامه داد: این روانشناس چطور به خود اجازه می‌دهد که بگوید پر آب بودن و بی‌آب بودن زاینده رود در مسیر زندگی مردم تغییری نمی‌دهد، شما از بی‌آبی چه می‌دانید.

محمدرضایی با بیان اینکه این جای سوال دارد که دیدگاه یک روانشناس باید اینچنین باشد، اضافه کرد: آیا می‌دانید در آمد 500 هزار نفر کشاورز اصفهان وابسته به همین آب بوده و باید دانست که چرا این مسئله برای خیلی‌ها بی‌اهمیت است.

انتهای پیام/ح20.  

 

/ 0 نظر / 17 بازدید