اجرای تونل بهشت‌آباد منطقی‌تر است

90/05/16 - 01:37

شماره:9005151278

نسخه چاپی

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان:

اجرای تونل بهشت‌آباد منطقی‌تر است

خبرگزاری فارس: رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان در انتقاد به مصاحبه بهمن آرمان اقتصاددان در مورد منطقی نبودن طرح بهشت‌آباد، گفت: اجرای تونل بهشت‌آباد برای اصفهان منطقی‌تر است.

 حسین محمدرضائی خوراسگانی+ انجمن حمایت از کشاورزان+Hossei Mohammad Rezaee

حسین محمدرضائی امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در اصفهان در انتقاد به استاد اقتصاد دانشگاه برای مصاحبه (بهشت‌آباد طرحی نشدنی و غیرمنطقی است) در خبرگزاری فارس تصریح کرد: با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب که فرموده‌اند بخش کشاورزی به علت نقش آن در تأمین امنیت غذایی و ایجاد اشتغال از مسائل درجه اول کشور است، چرا این همه بی‌مهری و بی‌عدالتی در مورد تقسیم آب و حق‌آبه‌های زاینده‌رود و اظهار نظرهای بی‌مورد و غیرکارشناسی که در تصمیم‌گیری مسئولان اختلال ایجاد می‌کند، انجام می‌شود.

وی افزود: جای تعجب است که چرا رسانه‌ها نسبت به صحت مطالب توجهی ندارند و یا حداقل کم‌توجه هستند.

*طبق آمار موجود صحبت‌های اقتصادان غیرکارشناسی است

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان افزود: این استاد محترم دانشگاه در مصاحبه خود گفته است، استان اصفهان با قرار گرفتن در یک منطقه خشک سهم عمده‌ای در تولیدات کشاورزی کشور ندارد در صورتی که طبق آمار موجود این صحبت‌ها غیر کارشناسی است.

وی با بیان اینکه استان اصفهان از نظر تولیدات محصولات کشاورزی و دامی رتبه‌های بالایی در کشور دارد، ادامه داد: به طور مثال رتبه نخست کشور در تولید گوشت سفید (مرغ) به میزان 137 هزار تن در سال، رتبه نخست شیر کشور به میزان 800 هزار تن در سال که در روز حدود 2هزار و 200 تن و همچنین رتبه نخست رکورد تولید شیر را دارد.

محمدرضایی با بیان اینکه رتبه نخست در تولید گوشت بوقلمون به میزان 3هزار و 500 تن در سال، تولید تخم مرغ با 77 هزار و عسل 40 هزار تن در سال رتبه چهارم کشور به اصفهان تعلق دارد، بیان داشت: همچنین اصفهان در تولید گوشت قرمز با تولید 50 هزار تن در سال رتبه پنجم کشور و در تولیدات محصولات زراعی نیز با بیش از سه میلیون تن در سال و با بیش از 900 هکتار گلخانه، 16 درصد از تولیدات گلخانه‌ای کشور را دارا است.

وی اظهار داشت: 130 هزار تن سبزی، صیفی و 40 میلیون شاخه گل زینتی و مقدار 4هزار تن تولید آبزیان پرورشی تولید استان اصفهانی است که به گفته این کارشناس یک اقتصاددان سهم عمده‌ای در تولیدات کشاورزی کشور را ندارد، که این صحبت‌ها جای تعمق دارد.

*کشاورزان اصفهان در ابتکار و نو‌آوری حرف نخست را می‌زنند

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان ادامه داد: کشاورزان استان اصفهان در کل ایران بلکه در بعضی از کشورها در کشاورزی زبان ‌زد و در ابتکار و نوآوری حرف نخست را می‌زنند، این کشاورزان در استان‌های مختلف کشور از جمله خوزستان، کرمان، هرمزگان و فارس مشغول به کشاورزی هستند و در کشورهای سیرالئون، سودان و تاجیکستان به کشاورزی می‌پردازند.

*برداشت‌های غیرقانونی موجب بیکار شدن 300 هزار نفر شد

وی بیان داشت: در مورد بی‌آبی که در اصفهان اتفاق افتاده و مسئله خشکسالی نیست و یک فاجعه ساخته دست انسان‌‌ها است موافق هستم، اما موافق اینکه فقط و فقط همه چیز را از دید اقتصادی بنگریم نیستم.

محمدرضایی با اشاره به اینکه با افزایش صنایع وابسته به آب، انتقال آب از حوضه زاینده‌رود به حوضه‌های دیگر، برداشت‌های بدون حساب و غیرقانونی در بالادست سهم آبه‌ها، از کشاورزی در شرق اصفهان به شدت کاسته است، تصریح کرد: این امر موجب بیکار شدن 300 هزار نفر شده و سبب کویری شدن زمین‌های آن منطقه گشته که فاجعه انسانی و زیست‌محیطی را به بار آورده است.

*اقتصادان محترم با کمال تعجب حامی صنعت شده است

وی ادامه داد: با وجود رها شدن زمین‌های کشاورزی که نقش مهمی در جلوگیری از رسیدن کویر به دروازه‌های شهر داشت، خشک شدن تالاب گاوخونی که مانند شش‌های اصفهان عمل می‌کرد و از طرف دیگر افزایش صنایع آلاینده که موجب این شده که در سال 14 روز بیشتر هوای پاک نداشته باشیم و به دلیل آلودگی هوا بیماری‌های تنفسی و ام اس و ده‌ها بیماری دیگر افزایش یافته و سبب دور شدن ابرهای باران‌زا شده است.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان ادامه داد: این شرایط در حالی است که اقتصادان محترم با کمال تعجب حامی صنعت شده و در مصاحبه خود گفته با مصرف 1.2 مترمکعب آب در ثانیه در کارخانه‌های ذوب‌آهن و فولادمبارکه اصفهان بالغ بر پنج میلیارد دلار تولید محقق می‌شود.

وی اضافه کرد: اگر حق‌آبه کشاورزی شرق اصفهان که طبق طومار 500 ساله منسوب به شیخ بهائی 19 سهم از 33 سهم زاینده‌رود است و سه سهم شهر اصفهان نیز داده می‌شد حال و روز شهر ما که به یک شهر مرده تبدیل شده این نبود و مردم دچار مشکلات روحی روانی نمی‌شدند.

*همه چیز را نباید به دید اقتصادی نگریست

محمدرضایی با تاکید بر اینکه همه چیز را نباید به دید اقتصادی نگریست باید موارد منفی آن را نیز در نظر گرفت، اظهار داشت: باید در نظر داشت اقتصادی که منجر به فقیر شدن تعداد بی‌شماری از مردم و موجب غنی‌تر شدن تعداد اندکی از سرمایه‌داران و صاحبان صنایع شده را نمی‌تواند سودآور دانست.

وی بیان داشت: طرح بهشت‌آباد که با احداث 65 کیلومتر تونل از محل بهشت‌ آباد شهرستان اردل چهار محال و بختیاری در محل چم آسمان در استان اصفهان به صورت ثقلی به زاینده‌رود می‌ریزد منطقی تر است؟ یا اینکه صدها کیلومتر آب شور خلیج فارس که با درجه شوری چهار درصد که یکی از شورترین آب‌های آزاد جهان است، آن‌هم با ارتفاع صفر از سطح دریا تا ارتفاع 1650 متر از سطح دریا پمپاژ کردن منطقی‌تر است؟

*انتقال 200 متر مکعب آب در ثانیه نیاز به 40 خط لوله 2000 میلی‌متری دارد

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان با بیان اینکه طبق گفته‌های این استاد اقتصاد دانشگاه، اجرایی شدن پروژه انتقال آب از خلیج فارس به اصفهان میتواند در هر ثانیه 200 متر مکعب آب از خلیج ‌فارس به کویر مرکزی در طول سه سال اجرا منتقل کند، گفت: که به نظر من این عمل در این دوره زمانی غیر ممکن است چراکه برای انتقال پنج متر مکعب آب نیاز به یک خط لوله 2هزار میلی‌متری (دهنه دو متر) تحت فشار هستیم و اگر بخواهیم 200 متر مکعب آب را در ثانیه انتقال بدهیم نیاز به 40 خط لوله 2هزار میلی‌متری است که هزینه این خط لوله‌ها با احتساب آزادسازی مسیر، هزینه پمپاژ با گرانی برق و طولانی بودن مسیر و اختلاف ارتفاع آیا منطقی است؟ مردم باید قضاوت کنند.

*سه میلیارد و 800 میلیون مترمکعب آب استان را باید برگردانیم

وی از خارج شدن سالانه دو میلیارد و 800 میلیون مترمکعب آب استان از سمت سمیرم خبر داد و تصریح کرد: یک میلیارد متر مکعب نیز از شهرستان فریدن وارد استان چهار محال و بختیاری می‌شود و مسئولان استان باید تلاش کنند تا این سه میلیارد و 800 میلیون مترمکعب آب استان را برای رفع مشکل خشکسالی به استان باز گردانند که بدون منت است.

محمدرضایی افزود: باید کشاورزان و شهرداری اصفهان با کمک شورای اسلامی شهر و حمایت مسئولان و نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی یک دل و یک صدا به دنبال حق‌آبه خود و سامان‌دهی زاینده‌رود و مدیریت یکپارچه آن از سراب تا پایاب باشند و با همدلی و پیگیری‌های مداوم خود، شهر تاریخی اصفهان و همچنین کشاورزانی را که نقش به‌سزایی در جلوگیری از نزدیک شدن کویر به دروازه‌های اصفهان دارند، را نجات داد.

لطفاً نظر خود را در مورد این مطلب در قسمت (نظر شما)  زیر همین مطلب درج نمائید.

/ 0 نظر / 9 بازدید