کارون را سد سازی خشکاند نه کشاورزان اصفهانی

کارون را سد سازی خشکاند نه کشاورزان اصفهانی

اقتصادی  10:50:51 1394/06/24

946-7691-5 کد خبر

یک عضو هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزی شهرستان اصفهان گفت: مشکل اصلی حوضه رودخانه کارون سد سازی غیر علمی و غلط بر روی مسیر آن بوده است و ربطی به کشت و کار در حوضه زاینده رود خشک شده ندارد .

حسین محمدرضایی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، در واکنش به برخی سخنان عنوان شده در خصوص "کشت برنج در اصفهان با آب خوزستان"، اظهار کرد: متاسفانه تمام حوضه‌های بزرگ آبریز کشور با بحران آب درگیر هستند بنابراین تمامی صاحب‌نظران به خصوص صنف کشاورزان در سراسر کشور باید برادرانه و خارج از تعصبات محلی به گفت‌و گو در این زمینه بپردازند.

وی با اتنقاد از اقدام اخیر دبیر خانه کشاورز استان خوزستان درخصوص عکس گرفتن از کشتزارهای بالادستی مسیر زنده رود، اظهار کرد: این گونه عکس گرفتن و گذاشتن آن در شبکه های اجتماعی و سایت های مختلف در پی محکوم کردن کشاورزان استان اصفهان فقط نوعی بازی با افکار عمومی است.

وی با بیان اینکه این مسئول صنفی مدعی کشت برنج در اراضی وسیع در حوضه زاینده رود شده است، تاکید کرد: اگر دبیر محترم خانه کشاورز استان خوزستان به دنبال حقیقت بود عکس های از مزارع خشک شده شرق اصفهان نشر می داد تا بینندگان به درستی قضاوت کنند.

محمدرضایی اظهار کرد: بحث های مغرضانه و غیر منطقی هیچ مشکلی از جامعه کشاورزان در ایران رفع نمی کند و فقط به اختلافات بین مردم در استان ها دامن می زند.

وی با بیان اینکه مخالفتی با تغییر اقلام پر مصرف کشت نداریم، تاکید کرد: بحث کاهش مصرف آب و تغییر الگوی کشت موضوعی علمی است اما اینکه عده ای بخواهند از برنجکاری در بالا دست زاینده رود چماقی درست کنند و بر سر مردم اصفهان بکوبند قابل قبول نیست و اجازه چنین عملی را هم به آنها نخواهیم داد.

رییس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان، گفت: عمده برنجکاری در حوضه زاینده رود مربوط به مناطق لنجانات است که طبق متن طومار تقسیم نامه منسوب به شیخ بهایی این منطقه 10 سهم آب از 33 سهم کلی را دارد و به صورتی "وُنِش" بندی برای کشت برنج تعیین و ذکر شده است و این نکته تاریخی بودن این کشت در این سرزمین را نشان می دهد.

محمدرضایی با بیان اینکه لنجانات شامل دو بخش "علیا "و "سفلی" است، تاکید کرد: همانطور که هر انسان عاقلی مشاهده کرده و تشخیص می دهد، حجم کمی از آب زاینده رود در بستر رودخانه به سمت لنجان علیا جاری است و از لنجان سفلی تا گاوخونی شاهد رودخانه ای خشک هستیم.

سد زاینده رود 470 میلیون مکعب آب ذخیره دارد

وی تصریح کرد: در سال های اخیر نابودی بخش زیادی از زراعت استان اصفهان به خصوص در شرق به دلیل خشکی زنده رود بر کسی پوشیده نیست و سوال اینجا است اگر حجم عظیمی از آب خوزستان برای برنجکاری به اصفهان منتقل شده است پس چرا نخست بخشی از آن در بستر رودخانه جاری نیست و دوم اینکه چرا سراسر مزارع در امتداد رودخانه برنج نکاشته اند و سوم و مهمتر اینکه چرا سد زاینده رود از آب لبریز نشده است.

این فعال صنف کشاورزی با اشاره به حفر دو تونل اول و دوم کوهرنگ به ترتیب در سال های 1332و1364 از سرشاخه های کارون برای الحاق به زنده رود، ادامه داد: این دو منبع باید در مجموع سالانه 550 میلیون متر مکعب آب تحویل دهد اما در حال حاضر طبق مشاهدات، محاسبات و با توجه به شرایط بارندگی ها این عدد به حدود 300 میلیون متر مکعب در سال کاهش یافته است.

محمدرضایی تصریح کرد: در شرایط نرمال از ارتفاعات غربی و جنوبی استان اصفهان حدود دو میلیارد مترمکعب آب به سر شاخه های رودخانه کارون و حدود یک میلیارد متر مکعب به سرشاخه های رودخانه دز سرازیر است، در صورتی که حجم آب دو تونل الحاقی یاد شده به نسبت به 22 میلیارد متر مکعب کل آب طبیعی رودخانه کارون عدد چشمگیری نیست.

وی با بیان اینکه آب طبیعی زاینده رود در شرایط نرمال 850 میلیون متر مکعب در سال است، خاطر نشان کرد: در چنین وضعیتی دو تونل خدنگستان و چشمه لنگان از سرشاخه های رودخانه دز واقع در شهرستان فریدون شهر در مجموع سالانه 190 میلیون متر مکعب آب به زاینده رود تحویل می دهد که بر این اساس متوجه می شویم باید در شرایط آبسالی با حساب تمام منایع آبی حدود یک و نیم میلیارد آب پشت سد وجود داشته باشد.

رییس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان با یادآوری اینکه هر آب انتقالی فقط پشت سد ذخیره می شود، افزود: ذخایر فعلی آب سد زاینده رود حدود 470 میلیون متر مکعب است و حجم آب انتقالی از تونل های اول و دوم نیز به دلیل کاهش بارندگی کاسته شده است و از سوی دیگر باز این آب خروجی تونل ها و سرشاخه های زاینده رود در سنگلاخ های چهارمحال برای توسعه باغات بادام و هلو پمپاژ می شود.

مصوبات بزرگی که بر کاغذ ماند

مجمدرضایی خاطر نشان کرد: طرح معروف تونل بهشت آباد نیز که پس از 12 سال کارشناسی و صرف هزینه های هنگفت با مصوبه هیات دولت، متوقف شده است و ما نمی دانیم جدیدا دیگر از طریق کدام کانال یا تونل و از چه مکانی و با چه نامی حجم زیادی از "آب خوزستان در حال انتقال به مزارع اصفهان" است.

وی یادآور شد: نخستین مصوبه طرح حفر تونل بهشت آباد به سفر مقام معظم رهبری در سال 1381به اصفهان باز می گردد اما به دنبال آن در سه سفر استانی هیئت دولت برای انتقال سالانه یک میلیارد و100 میلیون متر مکعب آب آن هم صرفا برای استان اصفهان سه مصوبه به تصویب رساند اما با انواع فشارهای سیاسی این رقم به سالانه 580 میلیون متر مکعب آب برای سه استان اصفهان، یزد و کرمان کاهش یافت.

این عضو کمیته آب، کشاورزی و محیط زیست ذیل مجمع نمایندگان استان اصفهان، گفت: زاینده رود تمدن ساز، رودخانه ای است که در طول میلیون ها سال در فلات مرکزی ایران شکل گرفته است اما عده ای مدام بحث تونل های الحاقی از سرشاخه های کارون در طول چند دهه اخیر را مطرح می کنند گویا در صدد ایجاد این شبه هستند که زنده رود اصلاً هیچگاه آبی نداشته و در کمتر از یک قرن اخیر به وجود آمده است.

محمدرضایی با بیان اینکه اکثر کشاورزان غرب تا شرق زاینده رود در حال حاضر فقط منتظر آب برای غله کاری در پاییز هستند، گفت: البته کشت و کار برنج و سایر محصولات در برخی مزارع خارج از لنجان نیز به وسیله آب چاهای عمیق انجام می شود بنابر این واضح است که محصول برنج بیشتر در بالا دست یعنی در شهرستان لنجان کشت شده است.

تیر بزرگ در چشم خودتان را هم ببینید

وی تاکید کرد: مشکل اصلی حوضه رودخانه کارون سد سازی غیر علمی و غلط بر روی مسیر آن بوده است و ربطی به کشت و کار در حوضه زاینده رود خشک شده را ندارد و مسئولان مربوطه و عاملان سدسازی ها باید جوابگوی مردم خون گرم آن دیار باشند و در صورت امکان به مراجع قضایی هم احضار شوند.

عضو هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزی شهرستان اصفهان، تاکید کرد: آخرین سد بر روی رودخانه کارون، "سدگتوند" است که با آبگیری آن، میلیون ها تن گنبد نمکی در آب حل شد که متاسفانه درجه شوری آن را به شدت افزایش داده است.

محمدرضایی ادامه داد: سدهای مختلف (کارون های 1 الی 4  و سد گتوند) برروی کارون برای تولید برق احداث شد که به دنبال این امر حدود 8 میلیارد متر مکعب آب در دریاچه پشت این سدها ذخیره شده و کمبود آب کارون به علت ذخیره این آب ها است.

وی با تاکید بر اینکه میزان آب تبخیری از دریاچه این سدها بیش از تمام حجم آب زاینده رود است، اظهار کرد: اینجا است که این ضرب المثل مصداق دارد، متاسفانه بعضی ها خار کوچکی را در چشم دیگران می بینند ولی تیر بزرگی که در چشم خودشان است نمی بینند.

وی گفت: حدود یک و نیم میلیون نفر از هموطنان خوزستانی و چهارمحالی در استان اصفهان ساکن هستند، در کسب درامد می کنند و از زاینده رود و فضای سبز آن بهرمند می شوند اما برخی افراد سیاسی مدام مردم دو استان یاد شده را به مخالفت با انتقال آب به اصفهان تحریک می کنند.

محمد رضایی ادامه داد: کشاورزان اصفهان به خصوص در منطقه شرق سال ها است که کشت و زراعت خود را از دست داده اند و سالانه مبالغی صدقه وار به عنوان خسارت دریافت می کنند پس کشت برنج در بالادست را نمی توان بر تمام این حوضه نسبت داد.

وی افزود: شغل بیشتر مردم شرق اصفهان کشاورزی است و در این منطقه صنعتی برای اشتغال و منبع درآمد دیگری برای کشاورزان وجود ندارد و با خشک شدن زاینده رود برای امرار معاش خود با مشکل روبرو هستند.

انتهای پیام

 

/ 0 نظر / 49 بازدید