کشاورزان امسال خواهان حفظ آب برای کشت پاییزه هستند

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان:

کشاورزان امسال خواهان حفظ آب برای کشت پاییزه هستند

25 خرداد 1394 ساعت 14:22

خبرگزاری ایمنا: رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان با اشاره به اینکه 40 درصد زمین های حق آبه داران شرق اصفهان زیر کشت پاییزه رفته است، گفت: کشاورزان استان از مسئولان کشور، شورای عالی آب و استاندار خواهان حفظ آب برای کشت پاییزه سال جاری هستند.

حسین محمدرضایی در گفت‌و گو با خبرنگار اقتصادی ایمنا با اشاره به شرایط نسبتا مناسب کشت با توجه به مراقبت کشاورزان و میزان حجم آب باز شده، اظهار داشت: مناطقی در شرق اصفهان به دلیل خشکسالی و گرمای هوا و تنش در حجم آب دچار خسارت شدند اما در مجموع شرایط نسبتاً راضی‌کننده است.

وی در خصوص میزان خسارت وارد شده به کشاورزان شرق اصفهان، گفت: هنوز به طور دقیق میزان خسارت مشخص نیست چرا که برداشت محصولات به طور کامل انجام نشده است. 

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان تاکید کرد: بیمه محصولات کشاورزی فقط 10 درصد از خسارت واقعی محصولات را پرداخت می کند و به این دلیل بیشتر کشاورزان برای بیمه کردن محصولات خود تمایل دارند.

وی در خصوص اینکه تاکنون چه محصولاتی برداشت شده است، گفت: در حال حاضر محصول جو در حال برداشت بوده همچنین برداشت گندم به زودی آغاز می شود.

محمدرضایی با اشاره به اینکه کشت غالب منطقه گندم و جو است، افزود: تاکنون 30 هزار هکتار گندم و 10 هزار هکتار جو  در شرق اصفهان کشت شده  البته در مناطق غربی استان نیز برنج کشت شده است.

وی همچنین یادآور شد: در کشت پاییزه گذشته به دلیل گرمای هوا و خشکسالی آب زاینده رود در سه نوبت پاییز، اواخر زمستان و اوایل بهار تا اوایل خرداد ماه برای کشاورزان شرق اصفهان بازگشایی شد

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان اظهار داشت: برای کشت پاییزه امسال 400 میلیون متر معکب آب زاینده رود به کشاورزان استان اختصاص داده شد که 50 درصد این آب به شرق اصفهان رسید همچنین 50 درصد بقیه به هدر و یا توسط کشاورزان بالادست زاینده رود در استان همجوار استفاده و یا مورد استفاده غرب،  شمال  و جنوب اصفهان قرار گرفت با این وجود امسال با بارندگی نسبتا مناسب آب بیشتری نسبت به برنامه به کشاورزان اختصاص یافت.

وی با بیان اینکه بازگشایی هر چه بیشتر آب از سد زاینده رود برای محیط زیست مفید است، اظهار داشت: با توجه به معضل ریزگردها و آلودگی هوا این امر می تواند کمک بسیاری به محیط زیست و گردشگری استان کند.

محمدرضایی یادآور شد: بعد از اعتراض سال گذشته کشاورزان و سفر وزیر نیرو به اصفهان برای کشت تمام زمین ها وعده آب کامل به کشاورزان داده شد که متاسفانه با توجه به میزان آب تخصیصی حدود 40 درصد اراضی زیر کشت رفت.

وی با تاکید بر اینکه کم آبی و خشکسالی سال‌های اخیر حدود 100 هزار هکتار از این زمین‌ها را از دور تولید محصول خارج کرده است، گفت: کشاورزان استان از مسئولان کشوری و شورای عالی آب و استاندار خواهان حفظ آب استان  برای کشت پاییزه سال جاری هستند.

 کد مطلب: 194219

آدرس مطلب : http://www.imna.ir/fa/doc/news/194219/

خبرگزاری ایمنا

/ 0 نظر / 43 بازدید