بررسی قول رییس جمهور برای زنده نگاه داشتن زاینده رود پایداری آب در زاینده رود؛

 

تاریخ درج : شنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۳ ۰۹:۵۰

شماره روزنامه اصفهان زیبا: 

 1393/11/18(شماره 2301)

 بررسی قول رییس جمهور برای زنده نگاه داشتن زاینده رود ، پایداری آب در زاینده رود؛ از قول تا عمل

 گفتگوی اصفهان زیبا با حسین محمدرضایی

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی، رییس جمهور در سفر سیزدهم استانی خود به اصفهان از باز شدن هفت قفل بسته از جمله آلودگی هوا، پروژه های عمرانی، خشکی زاینده رود، کمبود منابع آبی، سرمایه گریزی، گردشگری و درمان در اصفهان صحبت کرد.رییس جمهور به وضعیت آب در اصفهان اشاره کرد و گفت: در دولت یازدهم جلسات متعدد شورای عالی آب تشکیل شده و در این شورا مدیریت یکپارچه حوزه های آبریز به تصویب رسیده است.

وی از در دست اجرا بودن سامانه دوم آب شرب اصفهان خبر داد و گفت: دولت با تمام توان اجرای کامل آن را به صورت جدی دنبال می کند؛ چرا که این اقدام برای تامین آب شرب قابل اطمینان پنج میلیون نفر در این استان انجام شده است.روحانی خطاب به وزیر نیرو گفت: زاینده رود نباید خشک بماند و با تلاش وزارت نیرو تا پایان سال 94 سامانه آبرسانی چهار شهرستان به پایان میرسد.

وی در جمع مردم اصفهان تاکید کرد: حفاری تونل سوم بعد از20 سال پایان یافته و آب در این تونل 23 کیلومتری با استفاده از پمپاژ و به صورت موقت جاری شده است. رییس جمهور با اشاره به اینکه برای رفع مشکل آب در سراسر کشور باید دست به دست هم دهیم و الگوی آبیاری را تغییر دهیم، افزود: ما دچار یک خشکسالی ممتد هستیم و سالیان دراز امکان دارد خشکسالی منابع آبی موجود کشور ادامه یابد.

 استفاده از پساب برای مقابله با کم آبی

وی با بیان اینکه باید الگوی کشت در سراسر کشور از جمله اصفهان تغییر کند، گفت: باید استفاده از مخازن آب نیز تغییر کند و تلاش دولت نیز بر این مبناست که به تدریج از پساب فاضلاب هم استفاده کنیم.روحانی با اشاره به اینکه با بهینه سازی آبیاری در سراسر کشور و به ویژه اصفهان باید زاینده رود زنده و زاینده بماند، تصریح کرد: زاینده رود فقط مظهر تمدن اصفهانی ها نیست بلکه مظهر تمدن تمام ایرانی هاست.

رییس جمهور با بیان اینکه ما به حول و قوه الهی در راستای تامین منابع آبی تلاش می کنیم، اظهار کرد: در این راستا به وزارت نیرو و استاندار اصفهان دستور می دهم اگر آب زاینده رود به اندازه کافی هم نباشد، نباید خشک شود.

این سخنان رییس جمهور پیرامون کم آبی در اصفهان بود و اما گفت و گویی انجام شد با حسین محمدرضایی، عضو کمیته آب ذیل مجمع نمایندگان مجلس و رییس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان در این موضوع بخوانید.

شما سخنان رییس جمهور در خصوص عدم خشکی زاینده رود و زنده ماندن همیشگی آن را چگونه تبیین می کنید؟

به اعتقاد من زنده بودن همیشگی و دائمی زاینده رود مطالبه مردم استان اصفهان بلکه مردم تمام ایران از رییس جمهور است و در آن هیچ تردیدی نیست. ولی با این وجود در مرداد ماه امسال با توجه به بحران کمبود آبی در استان اصفهان انتقال 175 میلیون متر مکعب آب از منابع آب شهرستان سمیرم استان اصفهان برای تعادل بخشی دشت های رفسنجان و حفظ درختان پسته آن منطقه در وزارت نیرو این مصوبه به تصویب رسید، سوال بنده این است آیا حوزه زاینده رود نیاز به تعادل بخشی ندارد، استان اصفهان خود دچار مشکل کمبود آب است و در دولت گذشته قرار بود کمبود آن را از منابع آب دریای خزر و خلیج فارس تامین کند، چرا در دوره یازدهم به فکر انتقال آب از استان اصفهان به رفسنجان گرفته شده با توجه به اینکه باغات شهرستان سمیرم در معرض خشک شدن است و اجازه برداشت آب به آنها داده نمی شود؟

تونل بهشت آباد تنها پروژهای که بخشی از آب مازاد بر مصارف حوزه کارون را انتقال میداد تعطیل کرده اند؟ پس با این وجود چه اتفاقی می افتد؟

بله، پروژه ای که پیمانکار داشت، برای آن اوراق مشارکت فروخته شده بود و بخشی از آن هم اجرا شده بود! با توجه به این تبعیض ها چطور می خواهید زاینده رود زنده بماند؟! با توجه به اینکه آب زاینده رود بین صنایع کوچک و بزرگ در اصفهان تقسیم می شود آیا آبی برای زاینده رود باقی می ماند که همیشه زنده بماند؟!

به اعتقاد شما، رییس جمهور بر چه اساسی این موضوع را عنوان کردند؟

آب زاینده رود به استان های همجوار و شهرستان های دور دست منتقل می شود ولی ایشان بر چه اساسی این موضوع را مطرح کردند ما هم نمی دانیم. آقای رییس جمهور آیا با متوقف کردن تونل هایی که قرار بوده است از طریق آنها به زاینده رود آبرسانی شود، زاینده رود زنده خواهد ماند؟!

آیا با ایجاد تونل سوم کوهرنگ که با هزینه های گزاف و 21 سال زمان، هنوز به صورت کامل آماده بهره برداری نشود و سد آن 20 الی 25 درصدش ساخته شده و با اختصاص ندادن بوجه کافی مشخص نیست چندین سال دیگر به بهره برداری برسد این رود، زنده می ماند؟!

آیا با پمپاژ حدود دو متر مکعب آب به طور میانگین از تونل نیمه کاره سوم کوهرنگ زاینده رود زنده خواهد شد؟!

آیا زاینده رود قرار است با آبی که از خلیج فارس و دریای خزر که در دولت قبلی قولش داده شده بود، زنده بماند؟!! این ها سوالاتی است که ما از رییس جمهور در این خصوص داریم.

رییس جمهور در بخشی از سخنان خود در میدان امام(ره) به تاسیس گلخانه ها و کشت گلخانه ای برای مقابله با بی آبی اشاره کردند این موضوع را شما چگونه تبیین می کنید؟

کشت گلخانه ای ممکن است معضل بیکاری و درآمد کشاورزان را تا حدودی حل کند اما به سبب عدم ورود آب به زاینده رود، اکوسیستم 130 کیلومتر انتهایی زاینده رود تا تالاب گاوخونی با مشکل روبه رو خواهد شد. با خشک شدن انتهای زاینده رود شهرهای همجوار اصفهان با بحران مواجه شده و با وزش کوچک ترین باد زیرگرد های مناطق خشک شده بر سر آنها باریدن خواهد گرفت. در ضمن ایجاد یک هکتار گلخانه اصولی و صنعتی نیاز به هزینه های میلیاردی دارد که از عهدی کشاورزان خارج است.

پس قطعا در کنار تاسیس گلخانه ها، باید آبرسانی به رودخانه زاینده مد نظر باشد.

بله، همین طور است. به علت بحران کم آبی از غرب تا شرق اصفهان محیط زیست در معرض خطرات قرار دارد و با پر بودن کل مسیر رودخانه و همچنین تالاب بین المللی گاوخونی از مشکلات زیست محیطی کاسته خواهد شد.

شما به عنوان فردی که از نزدیک با موضوع کم آبی اصفهان درگیر هستید، برای کم آبی در اصفهان چه تدبیری دارید؟

به عقیده من باید کمربند سبزی در شرق اصفهان کشیده شود. وجود چنین کمربندی که تنها با وجود کشت زمین های کشاورزی از رشد و توسعه کویر به طرف شهر اصفهان و از ایجاد ریزگرد ها جلوگیری خواهد کرد. جلوگیری از برداشت آب در استان های همجوار و عدم بارگذاری جدید، از بحران آب در زاینده رود جلوگیری می کند. با انتقال آب زاینده رود به خارج از حوزه آن مشکلات کمبود آب چندین برابر شده است؛ چرا که با انتقال آب به بیرون از حوزه دیگر امکان برگشت به زاینده رود را ندارد، ولی اگر آب در حوزه زاینده رود مصرف شود دوباره آن آب به زاینده رود بازخواهد گشت و با چرخش آب از مشکل کمبود آب می کاهد که متاسفانه مسوولان این موضوع مهم را جدی نمی گیرند. در بالادست، آب پیش از آنکه از سر شاخه ها به پشت سد زاینده رود برسد توسط پمپ های کوچک و بزرگ برای توسعه باغات و اراضی کشاورزی برداشت می شود که این معضل با قانون توزیع عادلانه آب و مصوبات آن مغایرت دارد.

برداشت آب در بالادست، غیرقانونی است. پس با وجود قانون توزیع عادلانه آب، برداشت های غیر قانونی زیر سوال می رود؟ نظر شما در این خصوص چیست؟

مصوبه هیات وزیران به شماره 4322 در تاریخ 29/2/1333 وجود دارد. با توجه به این مصوبه، برداشت آب و شق انهار در بالادست زاینده رود ممنوع و غیرقانونی است ولی با این وجود در بالادست رودخانه هم انهار جدید احداث شده و هم در طول مسیر زاینده رود برداشت آب به وسیله پمپ درحال انجام است. 850 میلیون متر مکعب آب طبیعی زاینده رود است و با توجه به اینکه آب تونل اول کوهرنگ که در سال 1332 با هزینه کشاورزان احداث شده است به طور متوسط بالغ بر300 میلیون متر مکعب است که به زاینده رود الحاق می شود و با آب طبیعی آن جمعاً به یک میلیارد و 150 میلیون متر مکعب می رسد و این، سهم کشاورزان و حقابه داران 33 سهم زاینده است ولی متاسفانه کسانی که آب ندارند همین صاحبان حق هستند ولی میهمانان ناخوانده زاینده رود دارای آب هستند.

حقابه داران این آب از باغ بهادران آغاز و به تالاب بین المللی گاوخونی ختم می شوند که تقسیم این آب بین کشاورزان به سه هزار سال قبل برمی گردد و سند معتبر آن نام مادی هایی است که در اصفهان به نهرها داده شده و آب زاینده رود از همان زمان بین کشاورزان تقسیم می شده است. با هزینه هایی که کشاورزان پرداخت کردند تونل اول کوهرنگ در سال 1332 و تونل دوم در سال 1364 به زاینده رود، الحاق شد و متاسفانه استان همجوار به صورت غیر قانونی از این آب برداشت می کند که دولت باید این موضوع را پیگیری کند.

شما منکر استفاده استان های همجوار از آب زاینده رود هستید؟

ما منکر استفاده آب در استان دوست و همسایه، استان چهارمحال و بختیاری نیستیم ولی آن استان باید به اندازه نیاز آبی خود اقدام به افزودن آب به حوزه زاینده رود کند که استان زیردست با مشکلات زیست محیطی و در نهایتا مشکل اجتماعی مواجه نشود.

آیا مهاجرت بی رویه در وجود کم آبی اصفهان موثر است؟

مهاجرت بی رویه افراد به استان یکی از دلایل کم آبی در اصفهان است. با توجه به کمبود آب و نیاز به آب شرب و بهداشت و همچنین فضای سبز بیشتر، دولت باید از مهاجرت های بی رویه به سمت اصفهان جلوگیری کرد.

و صحبت پایانی شما؟

امید است دولت تدبیر و امید به وعده هایی که می دهد عمل کند تا اعتماد مردم به نظام بیشتر شود.

/ 0 نظر / 36 بازدید