کنترل برداشت آب زاینده‌رود در بالادست برای احیای رودخانه

کدخبر: ۴۲۵۰۴۸

سرویس: استانها

تاریخ: ۱۷/تیر/۱۳۹۳ - ۱۴:۴۰

مسئول کمیته آب اتاق اصفهان خواستار شد/ کنترل برداشت آب زاینده‌رود در بالادست برای احیای رودخانه

 
خبرگزاری تسنیم: مسئول کمیته آب اتاق اصفهان کنترل برداشت از رودخانه برای احیای رودخانه را مهم خواند و گفت: در حال حاضر کنترل برداشت آب در بالادست رودخانه زاینده‌رود آنچنان مورد توجه مسئولان قرار نمی‌گیرد و باید برای کنترل آن اقدام جدی کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان به نقل از اتاق بازرگانی اصفهان، مهدی بصیری در سی و هفتمین جلسه کمیته آب اتاق اصفهان اظهار کرد: اگر خشکسالی بهانه خشکی زاینده‌رود است، پس همه حوضه آبریز باید مشمول خشکسالی باشد ولی متاسفانه کنترلی بر روی برداشت آب در شرایط خشکسالی در بالادست نمی شود و خشکسالی فقط برای پایین دست رودخانه است.

وی با اشاره به انتقادات استان های بالادست رودخانه زاینده رود در تولید برنج در غرب استان اصفهان بیان کرد: کاشت ۳ هزار هکتار برنج در زمینی که چند هزار سال است برنج در آن کاشت شده و آب مصرف شده در زمین بازچرخش می‌شود نباید به بهانه‌های مختلف مورد بی‌توجهی قرار گیرد.

مسئول کمیته آب اتاق اصفهان خاطرنشان کرد: اتاق بازرگانی اصفهان آمادگی دارد تا با تشکیل میزگردی با حضور کارشناسان کشاورزی و آب در موضوع کشت برنج در استان اصفهان و میزان تبخیر و بازآوری چرخش آب در حاشیه رودخانه زاینده‌‌رود در این زمینه اقدام کند.

وی با اشاره به اهمیت توجه به مسائل کارشناسی شده بیان کرد: نباید به جای بحث‌های کارشناسی مسایل حاشیه‌ای را مورد توجه قرار داد.

نائب رئیس اتاق اصفهان در این جلسه گفت:شورای عالی آب کشور در قبل از انقلاب تشکیل شده بود و این شورا وظیفه بررسی منابع و مصارف آب  در کشور برعهده داشت.

سیدعبدالوهاب سهل آبادی، اصفهان را استان کار و تولید در بخش صنعت، کشاورزی و خدمات برشمرد و گفت: نباید استانی که ۸ هزار واحد صنعتی و چندصد هزار نیروی کار در خود جای داده را به دلیل آباد ساختن منطقه دیگر به بحران وارد کنند.

وی خواستار توجه مجلس شورای اسلامی به بحران زاینده‌رود شد و گفت: کمیسیون‌های اقتصادی، صنعت و معدن، کشاورزی و امنیت ملی باید پیامدهای خشکی زاینده رود را بررسی و اقدام موثری در این زمینه انجام دهند.

سیداحمد خاتون آبادی، عضو کمیته آب اتاق اصفهان نیز در این جلسه گفت: تالاب گاوخونی در دوره دوم زمین شناسی تشکیل شده  و میلیون سال است که پایاب رودخانه زاینده‌رود است.

وی با انتقاد از قانون استقلال آب استان‌ها خاطرنشان کرد: برخی از مسئولان بدون توجه به مسایل ملی اقدام به وضع قوانینی می‌کنند که پیامدهای آن خشکی زاینده‌رود و دریاچه ارومیه است.

انتهای پیام/ ب

/ 0 نظر / 8 بازدید