اجازه ندهیم افزایش قیمت سوخت کشاورزی را تعطیل کند

شماره : 8911240218

89/11/24 - 11:32

نسخه چاپی 

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان:

اجازه ندهیم افزایش قیمت سوخت کشاورزی را تعطیل کند

 

خبرگزاری فارس: رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان گفت: با افزایش قیمت سوخت در صورت عدم افزایش قیمت محصولات کشاورزی و عدم حمایت کشاورزان توسط دولت، صنعت کشاورزی تعطیل می‌شود.

حسین محمدرضایی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان با اشاره به اینکه تردیدی در مهم و لازم‌الاجرا بودن قانون هدفمندی یارانه‌ها وجود ندارد، اظهار داشت: در این زمینه تمام فعالان در بخش کشاورزی نهایت همکاری را داشته‌اند اما در مورد تعیین قیمت سوخت برای این بخش باید تدابیری اندیشید.

وی با بیان اینکه بخش کشاورزی با دیگر بخش‌ها متفاوت است، تاکید کرد: در بخش‌های دیگر با گرانی سوخت طبق قواعدی قیمت‌ها را افزایش می‌دهند ولی در بخش کشاورزی قیمت‌ها ثبات ندارد و محصولات کشاورزی در میادین میوه و تره بار به هر قیمتی که خریداری شود به فروش می‌رسد.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان ادامه داد: اگر از فروش آن صرف نظر شود محصول فوق از بین خواهد رفت بنابراین کشاورز مجبور به فروش، حتی در صورت ایجاد ضرر است.

وی با بیان اینکه در قانون هدفمندی یارانه‌ها پرداخت وام بلاعوض و تسهیلات هر دو برای تولید کنندگان در نظر گرفته شده است، اظهار داشت: باید به طور قطعی در آینده نزدیک شاهد پرداخت آن به بخش تولید از جمله بخش کشاورزی باشیم، چرا که در غیر این صورت موجب رکود تولید و در نهایت ورشکستگی آنها خواهد شد.

 

*‌ کشاورزی خرده مالکی توجیه اقتصادی ندارد

محمدرضایی افزود: آنچه مسلم به نظر می‌رسد اینکه با توجه به ماهیت ریسک‌ پذیری بالای بخش کشاورزی، لزوم حمایت دولت از این بخش ضروری است.

وی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی کشاورزی برای خرده مالکان توجیه اقتصادی ندارد، تاکید کرد: این در حالی است که بخش عمده‌ای از کشاورزان خرده‌ مالک بوده و اگر اثرات هدفمند کردن یارانه‌ها برای تولیدات کشاورزی تعدیل نشود، به شدت تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان تصریح کرد: قیمت بسیاری از تولیدات کشاورزی بالاتر از قیمت‌های جهانی است، اگر به این بخش کمک نشود، به دلیل عدم توان رقابت با محصولات کشاورزی سایر کشورها، به طور قطع این کشاورزان ورشکست خواهند شد.

وی با اشاره به تامین امنیت غذایی جامعه از طریق واردات اظهار داشت: با توجه به اینکه 85 درصد نیازهای غذایی، 36 درصد از صادرات کشور و 21 درصد صادرات غیر نفتی، به عنوان مهم‌ترین بخش اقتصادی و محور توسعه اقتصادی کشور مطرح می‌شود، در صورتی که اثرات طرح هدفمندی یارانه‌ها تعدیل نشود، امنیت غذایی در جامعه به حداقل رسیده و بیشتر از گذشته به واردات وابسته خواهد شد.

 

*‌ حق‌آبه کشاورزان شرق اصفهان غصب شد

محمدرضایی ادامه داد: باید برای حفظ بهره‌‌وری و حمایت از تولیدات بخش کشاورزی، یارانه نهاده‌های کشاورزی در طول مدتی به تدریج حذف شده و یارانه انرژی و آب همچنان برای بخش کشاورزی در نظر گرفته شود.

وی با بیان اینکه نبود آب کشاورزی از یک سو و تأثیر هدفمندی یارانه‌ها از سوی دیگر توان کشاورزان را گرفته است، افزود: حق آبه مسلم بخش کشاورزی با واگذاری به بخش‌های دیگر مثل صنعت، خدمات، فضای سبز و شرب استان‌ها و شهرستان‌های خارج از حوضه، غصب شده است.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان ادامه داد: این اقدام سبب خشک شدن شرق اصفهان، بیکاری ده‌ها هزار نفر و نیز موجب خشک شدن تالاب بین‌المللی گاو خونی که دارای اهمیت از نظر زیست محیطی محسوب می‌شود، شده است.

وی با بیان اینکه مخالف دادن آب به بخش شرب نیستیم ولی به اسم و بهانه شرب، آب به بخش‌های دیگر هم داده می‌شود، افزود: موقعی که خود کشاورزان به این آب بیش از دیگران محتاج هستند، باید به آنها داده شود.

محمدرضایی گفت: در هر نقطه که منزلی ساخته شود، وزارت نیرو بی‌درنگ آب آن را تامین می‌کند، در صورتی که آب مورد نیاز بخش کشاورزی که در حقیقت از خود کشاورزان است و سالیان درازی حق آبه دار بوده‌اند، از آن بی‌بهره شده‌اند.

 

*‌ مسئولان به گفته‌های حضرت امام خمینی (ره) توجه کنند

وی با اشاره به اینکه مسئولان برای صنایع اهمیت زیادی قائل هستند، بیان داشت: باید توجه داشت که صنایع پایا نیستند در حالی که کشاورزی امنیت غذایی کشور را تامین می‌کند.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان با استناد به فرمایش حضرت امام خمینی(ره) که کشاورزی در رأس امور است، گفت: حضرت امام (ره) به اهمیت کشاورزی و امنیت غذایی واقف بودند.

 

*‌ فروش آب به بخش‌هایی غیر از کشاورزی به صرفه‌ تر است

وی خاطرنشان کرد: نهادهای دولتی بیشتر مایل هستند آب را به غیر از مصرف کشاورزی اختصاص دهند چرا که فروش آب به غیر از بخش کشاورزی درآمد خوبی برای وزارت نیرو دارد.

محمدرضایی با اشاره به اینکه همه این عوامل به کشاورزی آسیب وارد کرده و سبب مهاجرت به شهرها شده است، تاکید کرد: در حال حاضر نیروگاه‌های استان اصفهان 12 درصد برق کشور را تامین می‌کنند اما استان اصفهان با این کمبود آب و خشکسالی‌های پی در پی متضرر شده است.

وی با تاکید بر اینکه قسمتی از آب به نیروگاه‌ها برای تولید برق و قسمتی عمده آب برای شرب چند استان مصرف می‌شود، بیان داشت: هر ساله به دلیل مهاجرت و افزایش جمعیت 15 درصد به مصرف شرب افزوده و قسمتی برای تولید آهن مصرف می‌شود.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان با اشاره به اینکه هر روز کارخانه‌ها گسترش می‌یابند و تولید آنها بیشتر می‌شود، افزود: این افزایش تولید صنعت برابر با بلعیده شدن آب زاینده‌ رود، بدون آب شدن بخش کشاورزی پایین دست زاینده‌رود و آلودگی‌های هوا و آب‌های زیرزمینی است.

 

* کشاورزی سودآور در دستور کار مدیران قرار گیرد

وی به ورود به عرصه جهانی، عضویت در سازمان تجارت جهانی و واقعی شدن قیمت‌ها در بازار رقابت جهانی اشاره کرد و بیان داشت: کشاورزی باید به گونه‌ای مدیریت شود که سودآور باشد و بتواند با کشاورزان سایر کشورها رقابت کند.

محمدرضایی با اشاره به اینکه این کار ممکن نیست مگر با افزایش بهره‌ وری عوامل تولید اضافه کرد: باید سرمایه‌ گذاری در این بخش با ضریب امنیتی بالا انجام شود که از راهکارهای این افزایش امنیت ایجاد رقابت با دیگر بخش‌ها یعنی صنعت و خدمات بوده است.

وی تاکید کرد: انگیزه و رغبت سرمایه‌ گذاران برای سرمایه‌ گذاری در تولید کشاورزی ایجاد شود تا این بخش هم از نظر سودآوری و ارزش افزوده با صنعت و خدمات وارد رقابت شود.

انتهای پیام/صا10/ع

لطفاً نظر خود را در مورد این خبر در قسمت نظر درج نمایید: متشکرم

/ 0 نظر / 10 بازدید