با احداث سد تنگزی؛آب همه تونل‌ها به سمت اصفهان بسته می‌شود

استانها - اصفهان

شماره : 13920521001360

92/05/21 - 23:43

نسخه چاپی

با احداث سد تنگزی؛آب همه تونل‌ها به سمت اصفهان بسته می‌شود

معاون سابق عمرانی استاندار اصفهان گفت: با احداث سد تنگزی آب همه تونل‌ها به سمت اصفهان بسته می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، سیدجمال‌الدین صمصام شریعت امشب در نشست مدیریت بحران زاینده‌رود که در پژوهشگاه شاخص پژوه برگزار شد، اظهار کرد: با مدیریت می‌توانستیم آب در زاینده‌رود را در سطح شهر و باتلاق گاوخونی داشته باشیم، اما مدیریت نه تنها در استان بلکه در سطح ملی مطرح است.

وی ادامه داد: کشور متعهد شده نسبت به حفظ تالاب‌های بین‌المللی خود کوشا باشد و از نابودی آنها جلوگیری کند، اما امروز تالاب بین‌المللی گاوخونی از بین رفته و مشکلات فراوانی را برای استان به جای گذاشته است و برخی مواقع این مشکلات فرااستانی بوده و مدیریت اجرایی استان نمی‌تواند در مقابل آنها بایستد.

معاون سابق عمرانی استاندار اصفهان با بیان اینکه مشکلات آب در اصفهان از زمان سفر دوم استانی رئیس جمهور سابق به استان چهارمحال و بختیاری آغاز شده است، تاکید کرد: در این دور از سفرهای استانی یک پیرزن با کاسه‌ای خالی از رئیس جمهور طلب آب می‌کند و بی‌آبی چهارمحال و بختیاری را حاصل تخصیص آب به اصفهان اعلام می‌دارد.

وی افزود: با احساسی شدن جو، رئیس جمهور نیز تصمیم بر جدا شدن آب منطقه‌ای اصفهان از چهارمحال و بختیاری می‌کند و در واقع بزرگترین اشتباه دولت دهم رقم خورد.

صمصام شریعت اضافه کرد: به این ترتیب مدیریت یکپارچه حوزه‌ زاینده‌رود منطقه‌ای شد و بر اساس آن اختیار اختصاص آب به شرکت آب منطقه‌ای، جهاد کشاورزی و استانداری استان چهارمحال و بختیاری واگذار شد.

وی با اشاره به اینکه این تصمیم مغایر با قانون بود، بیان کرد: اختصاص آب 31 استان، مدیریت کشور است، اما براساس این تصمیم اختصاص آبی که در اختیار وزارت نیرو بود در حوضه چهارمحال و بختیاری است به سازمان جهاد کشاورزی، آب‌ منطقه‌ای و استانداری این استان واگذار شد.

* تونل سوم کوهرنگ با بودجه و تلاش مدیران اصفهانی انجام شد

معاون سابق عمرانی استاندار اصفهان در ادامه به تونل سوم کوهرنگ اشاره و افزود: این تونل با طول 22.5 کیلومتر حدود 19 سال عملیات اجراییش به طول انجامیده و با افتتاح آن 100 میلیون متر مکعب آب به استان اصفهان انتقال پیدا می‌کند که تاکنون 93.8 میلیون متر مکعب توسط شرکت آب منطقه‌ای چهار محال و بختیاری به فعالیت‌های مختلف در این استان اختصاص داده شده و علاوه بر آن اجازه بارگذاری بر روی زاینده‌رود نیز داده می‌شود.

وی اضافه کرد: تونل بهشت آباد 65 کیلومتر طول دارد که اگر به همین شکل اجرایی شود به 60 سال زمان احتیاج دارد هر چند که این طرح وعده نسیه‌ای بیش نیست.

صمصام شریعت با بیان اینکه اختصاص آب به استانی داده شود مرسوم نیست، اظهار کرد: بحث‌هایی که در مورد برداشت‌های آب و واگذاری اختیار به استان چهارمحال و بختیاری در دولت گذشته شکل گرفت باید در دولت یازدهم برطرف شود.

وی ادامه داد: در پشت سد زاینده‌رود 23 هزار هکتار باغات بادام کشت شده که با لوله‌های 24 تا 26 اینچی آبیاری می‌شود و با ارسال عکس‌های این لوله‌ها به وزارت کشور اعلام کردیم این آبها حقوق مکتسبه مردم اصفهان است و در جایی که خاک هیچ استعدادی ندارد اقدام به چنین فعالیت‌هایی کرده‌اید.

معاون سابق عمرانی استاندار اصفهان با بیان اینکه در اسفند ماه گذشته در آخرین جلسه‌ای که برای مشکلات کشاورزان و با حضور معاون سیاسی وزیر کشور، معاون رئیس جمهور سابق و شش استاندار دیگر که همگی دارای اصالت چهارمحال و بختیاری بودند گرفته شد، گفت: مقرر شد بخشی از اراضی سد زاینده‌رود که جزو استان اصفهان بود به چهارمحال و بختیاری واگذار شود و طبق این مصوبه‌ بهترین اراضی مشرف به سد زاینده‌رود که می‌توانست پدافند غیرعامل برای آب بیش از 6 میلیون نفر باشد به اراضی آنها الحاق شد.

وی اضافه کرد: طرح الحاق این اراضی در سال 85-86 در حال انجام بود که با اعتراض آیت‌الله مظاهری و رهبر معظم انقلاب جلوی آن گرفته شد، اما متاسفانه در سال گذشته به این دستورات هم توجهی نشد.

*احداث سد تنگزی فاجعه‌ای برای اصفهان

صمصام شریعت با اشاره به طرح‌هایی در حال احداث مانند سدهای مخزنی بر روی شاخه‌های سرریز زاینده‌رود تصریح کرد: با احداث سد تنگزی نیز که مطالعات آن انجام گرفته دیگر آبی برای ورود به سد زاینده‌رود باقی نمی‌ماند و آب تمام تونل‌ها نیز بسته می‌شود، این آغاز یک فاجعه در استان بزرگی مانند اصفهان است.

وی ادامه داد: تاکنون 168 مورد لوله‌گذاری و پمپاژ آب در چهار محال و بختیاری صورت گرفته است.

معاون سابق عمرانی استاندار اصفهان تاکید کرد: آب منطقه‌ای استان چهارمحال و بختیاری مجوزهایی صادر کرده که باید 50 میلیون متر مکعب آب از تونل سوم را تحویل دهیم در حالی که با جمع‌بندی مجوزهای صادر شده 122 میلیون متر مکعب یعنی بیش از 90 درصد آب تونل سوم کوهرنگ باید تحویل استان چهارمحال و بختیاری شود.

وی در پایان راهکارهای پیشنهادی را اینگونه عنوان و بیان کرد: توقف هرگونه بارگذاری بر روی رودخانه تا زمان اجرایی شدن تونل بهشت‌آباد، توقف انتقال آب به یزد از خط لوله دوم، توقف اختصاص آب از سوی آب منطقه‌ای چهارمحال و بختیاری از دیگر راهکارها در حوضه مدیریت آب زاینده‌رود مواردی است که باید به آن توجه داشت.

انتهای پیام/63007/ط40/ض1002

/ 0 نظر / 7 بازدید