بهشت‌آباد؛ جراحی بیمار در حال موت است

 90/05/17 - 11:23

شماره:9005170258

نسخه چاپی 

مدیرعامل انجمن خبرگان کشاورزی اصفهان:

بهشت‌آباد؛ جراحی بیمار در حال موت است

خبرگزاری فارس: مدیرعامل انجمن خبرگان کشاورزی اصفهان گفت: طرح آب‌رسانی بهشت‌آباد گرچه یک جراحی برای بیمار در حال موت در استان اصفهان و حل بخشی از مشکلات کشاورزی است، اما در بلندمدت باز هم مشکل کم آبی گریبان‌گیر اصفهان است.

سید مهدی بصیری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان با اشاره به اینکه طرح آب‌رسانی بهشت آباد در حال حاضر به یک مسئله سیاسی بین استانی تبدیل شده است تا یک مسئله فنی، اظهار داشت: استان چهار محال و بختیاری جبهه‌ای مخالف در مقابل اصفهان در این مورد اتخاذ کرده است.
وی در پاسخ به این پرسش که صحبت‌های برخی مسئولان مبنی بر این اینکه مطالعات طرح آب‌رسانی بهشت آباد اجرایی نشده است، گفت: تاکنون مطلبی در این مورد نشنیده‌ام و از این موضوع بی‌خبرم.
مدیرعامل انجمن خبرگان کشاورزی شهرستان اصفهان با اشاره به اینکه انتقال آب از طریق این تونل یک طرح امکان‌پذیر است، ادامه داد: اما اینکه اجرایی شدن این طرح چقدر می‌توان مشکل اصفهان در کم آبی را حل کند مشخص نیست چرا که عنوان شده است بخشی از این آب در اختیار استان‌های دیگری غیر از اصفهان، مانند یزد و کرمان قرار می‌گیرد.
بصیری در پاسخ به این پرسش که آیا اجرایی شدن این طرح اکوسیستم و کشت کشاورزی استان چهار محال و بختیاری را دچار مشکل نمی‌کند، تصریح کرد: اگر اجرای این طرح این تبعات را به دنبال دارد چرا چنین مشکلی در رابطه با احداث سد کارون 4 و سایر سدها در استان چهار برای چهار محال و بختیاری مطرح نمیشود.
وی در پاسخ به این پرسش که علت اصلی مخالفت استان چهارمحال و بختیاری برای اجرایی نشدن این طرح چیست، گفت: این استان در صدد است با اعمال فشار برای جلوگیری از اجرایی شدن این طرح برای برداشت آب از زاینده‌رود امتیاز بگیرد.
مدیرعامل انجمن خبرگان کشاورزی شهرستان اصفهان با بیان اینکه اجرای طرح بهشت آباد مورد تصویب وزارت نیرو نیز قرار گرفته است، تصریح کرد: علی رغم مشکلاتی که با اجرایی شدن این طرح از استان اصفهان حل خواهد شد، پس از افتتاح این پروژه نیز کمبود آب قابل توجهی در استان وجود خواهد داشت.
وی اظهار داشت: توسعه شهری، افزایش مصارف آب در این بخش و همچنین دو برابر شدن میزان بارگذاری صنعتی در استان اصفهان ظرف سال‌های آتی سبب خواهد شد تا اجرای این طرح تنها درمان موقتی برای مشکل کمبود آب در اصفهان باشد.
بصیری افزود: اجرای طرح بهشت آباد تمام مشکل کشاورزان استان را برای همیشه برطرف نمیکند و باید به منظور حل این مسئله حق‌آبه‌های کشاورزان به آنها داده شود.
وی در پاسخ به این پرسش که چرا تاکنون کشاورزان در مورد باز پس گیری حق‌آبه‌های خود اقدام حقوقی و قانونی انجام نداده‌اند، گفت: کشاورزان دارای تشکل و صنف مشخصی برای پیگیری حقوق خود نیستند.
مدیرعامل انجمن خبرگان کشاورزی شهرستان اصفهان با اشاره به اینکه توسعه خارج از ظرفیت محیط امری اشتباه است، اظهار داشت: ظرفیت محیط به لحاظ کمبود آب بسیار در استان محدود است و از طرفی هم جمعیت و توسعه شهری روز به روز افزایش می‌یابد.
وی ادامه داد: اکنون که برای کشاورزی که آبی وجود ندارد تا الگوی کشت را تغییر دهیم و کشت و کاری انجام شود.
بصیری تصریح کرد: با افزایش منابع آبی و در پی آن بالا رفتن ظرفیت‌های صنعتی در استان نه تنها اشتغال مستقیم برای اصفهان رقم نمی‌خورد بلکه به آلودگی‌های این استان نیز افزوده می‌شود و بیم آن میرود که با افزایش منابع آب باز هم صنایع آلاینده و جمعیت مصرف‌کننده آب به استان اضافه شود و اشتغال آن بیشتر توسط مهاجرانی از استان‌های هم‌جوار تامین شود.
وی با اشاره به اینکه احداث تونل بهشت آباد یک نوع جراحی برای بیمار در حال موت است، اضافه کرد: با وجود اینکه این درمان همان‌گونه که گفته شد کوتاه مدت و موقت است اما اجرای آن در شرایط کنونی برای کشاورزان اصفهانی ضروری است.

لطفاً نظر خود را در مورد این مطلب در قسمت (نظر شما)  زیر همین مطلب درج نمائید.

/ 0 نظر / 8 بازدید