احیای زاینده رود نیازمند جریان فرهنگی و مردمی است

اصفهان شرق

احیای زاینده رود نیازمند جریان فرهنگی و مردمی است/خطر انتشار ریزگردهای گاوخونی قابل انکار نیست

کدخبر: 26748
مرداد 15, 1393 @ 12:59 ب.ظ

حجت الاسلام حمیدرضا صادق زاده اظهار داشت: تجربه ثابت کرده است که هر کجا پای مردم برای حل مشکلات باز شد موفق بوده ایم.

وی افزود: بر همین اساس معتقدم که برای احیای زاینده رود باید یک جریان فرهنگی، مدنی، قانونمند و مبتنی بر عقلانیت در سطح دانشگاهیان و سایر مردم اصفهان بوجود آید تا این مطالبه به حق به طور جدی در دستور کار مسئولان کشوری قرار گیرد.

مشاور اجتماعی استاندار اصفهان با بیان مثالی گفت: در حال حاضر ساماندهی اطراف حریم زاینده رود در شرق توسط خود کشاوزان در حال انجام است.

برداشت های بالادستی با مدیریت یکپارچه همخوانی ندارد

حجت السلام صادق زاده با بیان اینکه طرح 9 ماده ای شورای عالی آب برای احیای زاینده رود راهگشای تمامی مشکلات است، افزود: این طرح بر مدیریت یکپارچه حوضه آبریز این رودخانه تاکید دارد اما هنوز برداشت های بی رویه در بالا دست رفع نشده است.

وی تصریح کرد: وزیر صنعت و معدن در سفر خود به اصفهان اصرار به توسعه صنعت فولاد دارد حال آنکه دیگر زاینده رود جانی برای این کار ندارد و از سوی دیگر نیز برداشت های بی رویه در استان بالادستی برای توسعه باغات ادامه دارد.

امام جمعه ورزنه با بیان اینکه این اعمال با مدیریت واحد همخوانی ندارد،گفت:خوشبختانه شخص استاندار اصفهان به طور جدی به دنبال اجرای مصوبات هستند اما از نمایندگان استان نیز توقع داریم که همانطور که مدعی هستند زاینده رود فصل مشترکشان است تلاش بیشتری از خودشان نشان دهند.

وضع معیشتی مردم شرق اسف بار است

حجت الاسلام صادق در بخش دیگری از سخنان خود گفت: اوایل سال جاری مرحله اول پرداخت کمک معیشتی به حق آبه داران انجام شده که البته این مبالغ را نمی توان خسارت خشکسالی نام نهاد اما به نسبت سال ای قبلی قابل قبول تر است.

وی یادآور شد: وضعیت مردم شرق اصفهان از خوراسگان تا وزنه اسف بار است چرا که تمامی کشت و زرع خود را از دست داده اند.

حجت الاسلام صادق زاده افزود: سخنانی مبنی بر تشکیل کارگروه ایجاد اشتغال در شرق مطرح شده است اما ما در عمل ساخت شهرک صنعتی و موارد شبیه به آن را مشاهده نکرده ایم.

خطر انتشار ریزگردهای گاوخونی قابل انکار نیست

وی درباره وضعیت تالاب بین الملی گاوخونی گفت: خشکی زنده رود و به تبع آن تالاب مذکور موجب افزایش 6 درجه ای دمای هوا در فصل تابستان در منطقه شده است.

مشاور اجتماعی استاندار اصفهان گفت: انتشار ریزگردها از خطرات غیر قابل انکاری است که با ادامه وضعیت فعلی گریبان گیر شهرها خواهد شد.

برگرفته از اصفهان شرق: http://esfahanshargh.ir

/ 0 نظر / 40 بازدید