دلیل فروش آب زاینده‌رود را در این بی‌آبی توضیح دهید

 نسخه چاپی

خبر تولیدی – استانها

شماره : 8805100271

88/05/10 - 10:45

در گیر و دار خشکسالی اصفهان- ۱۵

محمدرضایی: دلیل فروش آب زاینده‌رود را در این بی‌آبی توضیح دهید

خبرگزاری فارس: رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان گفت: چرا مسئولان دلیل فروش آب زاینده‌رود را در این بی‌آبی توضیح نمی‌دهند.

حسین محمدرضایی امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در اصفهان با اشاره به اینکه مسئولان برای حمایت از حق آب اصفهان کم‌کاری می‌کنند، افزود: این در حالی است که مدیریت چهارمحال و بختیاری به جدیت به دنبال گرفتن حق مدیریت آب رودخانه زاینده‌رود هستند و در صدد هستند که خط مرزی رودخانه را خط القعر رودخانه قرار دهند.

وی با بیان اینکه استاندار در این مورد کم‌کاری کرده است، اظهار داشت: با وجود تعرضاتی که به مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی اصفهان در چهار محال و بختیاری شده اما هیچ برخوردی با آنها نشده است.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان تصریح کرد: نباید مسئولان اجازه دهند که نیاز مردم این شهر و استان به استان چهارمحال و بختیاری واگذار شود و از حق و حقوق مردم اصفهان دفاع کنند.

حسین محمدرضائی خوراسگانی

وی با اشاره به اینکه حوزه آبریز زاینده‌رود باید در چرخه مدیریت اصفهان باشد، گفت: این در حالی است که در حال حاضر نزدیک به 35 کیلومتر رودخانه در چهار وحال و بختیاری است و آنها در این جریان آب رودخانه را پمپاژ می‌کنند و این موجب خشک شدن رودخانه و چاه‌های خود اصفهان شده است.

محمدرضایی با بیان اینکه این خشکسالی تبعات زیادی را برای جامعه دارد، افزود: کشت نکردن کشاورزان تنها یکی از این تبعات است و مشکلات اجتماعی، اقتصادی، نابودی محیط زیست و تخریب آثار تاریخی شده است.

وی تصریح کرد: شهرداری نیز با تسطیح کردن و ایجاد بند در رودخانهسبب افزایش این خشکی‌ها شده و این منجر به تبخیر، کند شدن حرکت آب و افزایش نفوذپذیری شده است.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان به وجود 400 چاه حریمی که در حاشیه رودخانه در سطح شهر ایجاد شده اشاره و خاطرنشان کرد: از این چاه‌ها برای آبیاری فضاهای سبز در سطح شهر استفاده می‌شود.

وی با بیان اینکه مسئولان باید به فکر ارائه راهکارهای اساسی باشند، اظهار داشت: استفاده از درخت‌های مقاوم به خشکی، استفاده نکردن از چمن و همچنین مواردی از این قبیل باعث ایجاد مشکلات شده است.

محمدرضایی افزود: کشاوزان حق‌آبه‌داران رودخانه و صاحبان اصلی آن هستند و از زمانی که تونل اول کوهرنگ با هزینه کشاورزان حفر شد، سالانه به میزان 300 میلیون متر مکعب آب به زاینده‌رود اضافه می‌شود و این در حالی است که حق آب این افراد به دیگران داده می‌‌شود.

وی با اشاره به اینکه تونل دوم و چشمه لنگان برای شرب و صنعت باید مورد استفاده قرار گیرد، گفت: سئوال اساسی این است که در این دو سال که هیچ آبی به کشاورزان تعلق نگرفته، این آب به کجا رفته است.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان با بیان اینکه مسئولان نباید قبوض کوهرنگی را که کشاورزان در قبال حق‌آبه و حفر تونل پرداخت کرده‌اند را فراموش کنند، بیان داشت: این حق‌آبه حتی در مهر همسران و ماردان این کشاورزان نیز قرار دارد و این جرم و تعدی به حق و مهریه دیگران است.

وی با اشاره به نامه‌هایی که به مسئولان و مقامات کشوری و دولتی داده شده است، اضافه کرد: خدمتگزاران نظام تا کنون هیچ جوابی نداده‌اند.

انتهای پیام/ص10.

/ 0 نظر / 9 بازدید