بحث الگوی کشت نباید به انحراف کشیده شود

بحث الگوی کشت نباید به انحراف کشیده شود

اقتصادی  14:30:26 1394/06/13

946-4891-5 کد خبر   

 دبیر نظام صنفی کشاورزی استان اصفهان با بیان اینکه الگوی کشت حوضه زاینده رود در طول تاریخ تجربه شده است،گفت: تغییر الگوی کشت بحثی علمی است و نباید به انحراف کشیده شود و معنای آن افزایش بهره ورزی در سطح کشت است.

 اسفندیار امینی در حاشیه بازدید از یازدهمین نماشیگاه بین المللی کتاب اصفهان، با در حضور در غرفه ایسنا در گفت و با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، اظهارکرد: شرکت سوکرای فرانسه در زمان ساخت سد زاینده رود و اجرای کانال های آبیاری شرق و غرب اصفهان مطالعاتی در خصوص راندمان کشاورزی در این حوضه انجام داد.

 وی افزود: براساس این پژوهش ها مشخص شد که راندمان آبیاری و کشاورزی در حوضه بسته زنده رود 76 درصد است اما این رقم در سطح کل کشور فقط 34 درصد عنوان شده است.

 دبیر نظام صنفی کشاورزی استان،تصریح کرد: بر اساس آمار های وزارت نیرو از سال 1377تا 1389 به طور متوسط سالانه حدود یک میلیارد و200 میلیون مترمکعب آب به این رودخانه وارد شده است، اما نزدیک به دو  میلیارد و800 میلیون متر مکعب مصرف داشته است.

 امینی تاکید کرد: هیچ معجزه ای اتفاق نیافتاده است، بلکه این افزایش میزان آب نتیجه باز چرخانی آب در سیستم حوضه کشاورزی این روخانه است به طوری که هم تالاب گاوخونی زنده بود، هم قنوات، چشمه ها و ...آب داشت.

 وی درباره بحث پیرامون تغییر الگوی کشت در اصفهان، گفت: معتقدم این موضع بحثی علمی است و نباید به انحراف کشیده شود و معنای آن نیز افزایش بهره وردی در سطح کشت است.

 مدیر عامل کانون خبرگان کشاورزی استان اصفهان، ادامه داد: در طول هزاران سال اخیر تمام تجربیات کشت و زرع از لحاظ سازگاری محصولات با اقلیم هوایی، تناوب زراعی، نیاز به مصرف کم آب و ... تجربه شده است و غلات صیفی جات و باغاتی که دارای مزیت نسبی هستند جا افتاده و مورد کشت قرار گرفته است.

 امینی اظهار کرد: برخی می گویند  تغییر الگوی کشت به خاطر کمبود آب است و باید مصرف آب را در بخش کشاورزی کاهش داد این سخن همانند این است که بگوییم "چون پول نداریم هر روز پنیر بخوریم"  که عملی نیست چون انسان دچار ضعف جسمانی می شود.

 وی با بیان بیان اینکه ارزن هم گیاهی کم مصرف است، اما اگر دو سال بکاریم دیگر خاک در سال بعدی ثمر ندارد، اظهار کرد: برخی مدعی هستند نباید در لنجان برنج کاری شود در حالی که نمی دانند هزاران سال است خاک آن منطقه برای کشت این محصول ایزوله شده و آب مصرف شده در زمین های آن به چرخه رودخانه و قنات ها باز می گردد.

 این کارشناس کشاورزی با بیان اینکه کاشت ذرت در لنجانات به آبی بیش از برنج نیاز دارد، تاکید کرد: نیاز آبی برنج در لنجان به مراتب از دشت های خوزستان، فارس، مهیار اصفهان و ...کمتر است و این مطلب توسط گروه تحقیقی دانشگاه صنعتی اصفهان و بازدیدهای میدانی به اثبات قطعی رسیده است.

 امینی تصریح کرد: عده ای می خواهند حقابه مردم و محیط زیست را ببرند و این مسائل را مطرح می کنند و به عنوان یک کارشناس به آن ها می گویم" حقابه مردم را بدهید و نسخه نپیچید" چرا که کشاورزان همواره خود به خود به دنبال کاهش مصرف آب هستند.

 وی خاطر نشان کرد: در سال های اخیر نوع کشت در اصفهان تغییر کرده است، چرا که خود زارعان این گونه خواسته اند. برای نمونه می توان به افزایش کشت گلخانه ای و همچنین روش های تسطیح لیزری و ...در راستای کاهش مصرف آب اشاره کرد.

 

مردم سه وعده نمی توانند پسته بخورند!

 دبیر نظام صنفی کشاورزی استان اصفهان تاکید کرد: در جلسه  سیزدهم به تاریخ 18 فروردین سال ، 1393، شورای عالی آب اعتراف کرد که به گونه ای حقابه های کشاورزان زنده رود فروخته شده است که اگر تونل سوم کوهرنگ و بهشت آباد هم افتتاح شود باز این حوضه 600 میلیون متر مکعب در سال کسری آب دارد.

 امینی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در سال 1381طی سفر مقام معظم رهبری با هیئت دولت به اصفهان طرح بهشت آباد با رقم انتقالی یک میلیارد و 100میلیون مترمعکب آب در سال برای حوضه زاینده رود به تصویب رسید.

 وی با بیان اینکه دلیل تصویب این طرح خروج آب به بیرون از حوضه زاینده رود بوده است، افزود: البته کمبود و کسری آب در دشت های کرمان به دلیل خروج آب از آن حوزه نیست بلکه ناشی از حفر چاه های عمیق برای پسته کاری است.

 مدیر عامل کاون خبرگان کشاورزی استان با بیان اینکه مردم سر سفره سه وعده پسته نمی گذارند بلکه به نان و لبنیات و گوشت نیاز دارند، اظهار کرد: طبق طرح بهشت آباد قرار است حدود 180میلیون مترمکعب آب سال به کرمان انتقال یابد که علاوه بر آن در سال های قبل نیز مصوبه ای برای انتقال سالانه بیش از 200 میلون مترمکعب آب برای تعادل بخشی به دشت های آن استان در نظر گرفته شده است.

 امینی با بیان اینکه مسوولان باید به فهم مردم احترام بگذارند، افزود: میزان آب انتقالی از بهشت آباد به کرمان با عنوان شرب اعلام می شود در حالی که این عدد برای شرب سه و نیم میلیون نفر است و جمعیت آن استان در این حد نیست.

 وی ادامه داد: کرمانی ها در حال حاضر برای شرب هم آب دارند و طرح انتقال آب از سمیرم نیز با عنوان و کلمه  "تعادل بخشی" عنوان می شود که این کلمه تغییر نام همان "آب کشاورزی" است!!

 دبیر نظام صنفی کشاورزی استان اصفهان، تاکید کرد: بر اساس ماده 44قانون توزیع عادلانه آب، وزارت نیرو مکلف است به هر دلیل که آب حقابه داران را جابجا می کند نخست باید به ازای آن آب جایگزین کند بنا بر این اگر قرار است از سمیرم آبی برای انتقال داشته باشد باید این آب به داخل استان اصفهان یعنی حوضه خشک زنده رود برسد.

 امینی در بخش دیگری از سخنان خود، اظهار کرد: تشکل های کشاورزی در کشور با تمام دولت ها همکاری کرده اند چرا که منافع آن ها با این عمل حفظ می شود

 وی افزود: باید مدیرت حوضه ها به بهره برداران آن ها واگذار شود تا تخلفات دیگر صورت نگیرد و از طرف دیگر قانون نیز باید به درستی اجرا گردد چرا که هزینه امروز به مراتب از هزینه های مادی و معنوی آینده کمتر است.

 کد خبرنگار:13071

http://isfahan.isna.ir/Default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=41121

/ 0 نظر / 52 بازدید