خداحافظ زاینده رود خروشان/ سد بسته شد

خبری تلخ برای اصفهانی‌ها؛

خداحافظ زاینده رود خروشان/ سد بسته شد

ذخیره سد زاینده رود ۲۵۰ میلیون متر مکعب

11 آذر 1393 ساعت 15:01

خبرگزاری ایمنا: شب گذشته حجم خروجی سد زاینده رود کاهش نامحسوسی پیدا کرد چرا که مدت زمان تحویل آب برای کشت پاییزه شرق اصفهان در نوبت نخست به پایان رسید و پیش بینی می شود آبی بسیار اندک در سطح رودخانه جاری باشد.

 

خداحافظ زاینده رود خروشان/ سد بسته شد

به گزارش ایمنا، استاندار اصفهان در نشست خبری خود در اول آذر ماه با اشاره به اینکه بعد از ۱۵ آذر فشار آب به ۲۰ تا ۲۵درصد وضع موجود می رسد، عنوان کرد که تشکیل کمیته پنج نفره برای حل مشکلات بحران آب از اقدامات سودمندی بوده که انجام شده و نتایج بسیار مثبتی داشته است.

زرگرپور به مستمر بودن جریان آب در بستر زاینده رود اشاره کرد گفت: آبی که هم اکنون در زاینده رود جریان دارد حاصل رها شدن آب با سرعت ۹۰ تا ۱۰۰ متر مکعب بر ثانیه است که البته این جریان بعد از ۱۵ آذر ماه کاهش می یابد و بعد از این زمان فشار آب به ۲۰ تا ۲۵ درصد وضع موجود می رسد و ما شاهد یک جریان حداقلی در بستر رودخانه هستیم.
با این حال گفته می شود شب گذشته حجم خروجی سد زاینده رود ۵ روز زودتر از آنچه استاندار وعده داده بود کاهش یافته و تا چند روز آینده دیگر آبی تحویل کشاورزان شرق اصفهان داده نمی شود. 


کاهش خروجی سد زاینده رود از شب گذشته

یک منبع آگاه در شرکت آب منطقه ای اصفهان به خبرنگار ایمنا، گفت: شب گذشته حجم خروجی سد زاینده رود کاهش یافته است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر آب به سمت اصفهان در جریان است اما خروجی سد تعدیل شده است، تاکید کرد: برنامه آبیاری و تحویل آب به کشاورزان شرق اصفهان به اتمام رسیده است.

وی تصریح کرد: با توجه به اتمام زمان آبیاری شرق اصفهان میزان خروجی سد زاینده رود متناسب با آب کشاورزی کاهش یافته است.

وی با تاکید بر اینکه آب تا چند هفته دیگر در زاینده رود جاری است، بیان داشت: البته در برنامه آب وزارت نیرو دیده شده مقداری آب تا نوبت دوم آبیاری کشت شرق در رودخانه جاری باشد اما اینکه آب به اصفهان می رسد یا خیر باید شرایط طبیعی را ارزیابی کرد. 


ذخیره سد زاینده رود ۲۵۰ میلیون مترمکعب

وی در پاسخ به این سوال که اگر تاکنون بارش های پاییزه مطلوب بوده است آیا تضمینی برای جاری شدن آب در اصفهان هست یا خیر، گفت: در فصل پاییز و زمستان بارش ها باید مدام باشد و میزان بارش ها مرتب رصد می شود و برنامه ریزی لازم برای جاری بودن زاینده رود انجام می شود.

این منبع آگاه در شرکت آب منطقه ای اصفهان ذخیره سد زاینده رود را اکنون حدود ۲۵۰ میلیون متر مکعب عنوان کرد و گفت: احتمال دارد ذخیره سد زاینده رود به دلیل برداشت شرب کاهش یابد. 

 

انجام 40 درصد کشت کشاورزان شرق اصفهان

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان نیز با تایید اینکه ساعت ۱۲ شب دهم آذر ماه سد زاینده رود برای کشت شرق اصفهان بسته شد، اظهار داشت: طی این مدت با میزان آب تحویلی در مرحله نخست حدود ۴۰ درصد کشت کشاورزان شرق اصفهان انجام شد.

حسین محمدرضایی با اشاره به اینکه آب تا چند روز آینده به سمت اصفهان می آیند، گفت: احتمال دارد آب تا ۱۵ آذر ماه به کشاورزان برسد.

وی در پاسخ به این سوال که طبق گفته استاندار اصفهان قرار بود آب ۱۵ آذر ماه بسته شود، بیان داشت: طی توافق کشاورزان با وزارت نیرو آب تا دهم آذر ماه به کشاورزان شرق داده شد. 


مشخص شدن زمان نوبت دوم تحویل آب، طی نشست با وزارت نیرو

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان در خصوص اینکه آب در نوبت دوم آبیاری چه زمان تحویل کشاورزان شرق داده می شود، تاکید کرد: به طور قطع طی نشستی با وزارت نیرو زمان بازگشایی مجدد آب در اسفند ماه مشخص می شود.

وی تصریح کرد: در صورت ملوب بودن بارش ها در اسفند ماه آب از نیمه دوم ماه آخر سال تا نیمه خرداد ۹۴ تحویل کشاورزان شرق داده می شود و اگر بارش های اسفند مطلوب نبود آب باید در نیمه نخست اسفند برای آبیاری برای کشاورزان باز شود.

محمدرضایی یادآور شد: در مجموع سهم شرق اصفهان برای کشت پاییزه ۴۰۰ میلیون متر مکعب بود که ۱۵۰ میلیون مترمکعب آن در مرحله نخست تحویل کشاورزان داده شد و قرار است ۲۵۰ میلیون متر مکعب آب در مرحله دوم برای شرق اصفهان بازگشایی شود.

کد مطلب: 171508

آدرس مطلب: http://imna.ir/vdcjyvevouqeaiz.fsfu.html

خبرگزاری ایمنا

/ 0 نظر / 51 بازدید