زنده رود مرد؛ اما حکایت دود...

کد مطلب : 6526027 27 خرداد 1391 ساعت 13:54

نفس شهروندان تنگ تر می شود؛

زنده رود مرد؛ اما حکایت دود...

خبرگزاری ایمنا: با وجود این که زاینده رود با مرگ دست و پنجه نرم می کند و در حال جان دادن است، دود کارخانجات آلاینده نصف جهان یک لحظه هم از نفس نمی افتد!

زنده رود مرد؛ اما حکایت دود...

آلودگی صنایع بزرگ اصفهان بر هیچکس پوشیده نیست و در حال حاضر هیچ منطقه مسکونی در کنار کارخانه‌های اصفهان وجود ندارد که مردم آن مناطق از آلودگی شدید هوا در امان باشند. به دلیل افزایش روز افزون اشراف آلاینده ها بر همه نقاط شهر به جای داشتن محیطی با طراوت و آب و هوایی خوش و جاذبه های گردشگری، هاله ای از دود و گرد و غبار نصف جهان یا گنبدهای فیروزه ای را فرا گرفته است.


سالیانی است که مردم اصفهان نجیبانه و سر به زیر با آن زندگی می کنند و همچنان از هوای سمی ناشی از عملکرد برخی صنایع آلاینده نفس می کشند .ریش سفیدهای اصفهان می گویند، اصفهان دیرزمانی شهر و خوش آب و هوایی بود با چنارهای بلند قامت، جایی که به یکی از تفرجگاههای مردم تبدیل شده بود که به مرور به این روز و روزگار درآمد.


بسیاری از پزشکان معتقدند بیماریهای ریوی و تنفسی، سرطانها و حساسیتها و استرسهای ناشی از آلودگی هوای اصفهان با انواع آلاینده های خطرناک چون نیترات، ومنواکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ذرات معلق و کرد و غبار، هیدروکربورهای نسوخته، سرب و فلوئور در ارتباط است.
این در حالی است که هوای اصفهان دارای آلاینده های نامرئی ناشی از فعالیت واحدای صنعتی است همه اصفهانی ها این موضوع را می دانند اما دلیل این امر را که چرا با وجود فضای مسموم کارخانجات نفس می کشند اما چرا زنده رود که سهم بسزایی در تلطیف هوا و کاهش آلاینده ها دارد و درست در زمانی که کارخانجات دست به فرمان تولیدات خود را افزایش می دهند و نفس شهروندان را تنگ تر می کنند از مایه ی حیاتی محروم می شود و در همین حین غول های آلاینده اصفهان به ضجه های بی صدای زنده رود توجهی نمی کند و آب آن را می مکند!


حال شعاع آلودگی هوا از بام نصف جهان گسترده تر شده است و لوله های دود هر روز بستر جولان زاینده رود را تنگ تر می کند و هرروزه یکی از بحث های داغ مبنی بر پاک بودن صنایع بزرگ اصفهان به گوش می رسد تا مهر تاییدی بر ادامه کار آنها بدون هیچ مانعی حتی در زمانی که آبی برای زنده رود باقی نمانده است، باشد.
به هر ترتیب وجود زنده رود با توانایی قابل توجه برای رفع آلاینده ها موضوعی نیست که بتوان به سادگی و بدون توجه از آن گذشت بنابراین نباید با بی توجهی به آن، این سرمایه گرانبها را از دست داد.

آدرس مطلب: http://imna.ir/vdciuraq.t1awq2bcct.html

/ 0 نظر / 26 بازدید