تنها 500 هزار تومان سهم کشاورزان اصفهانی از جبران خشکسالی چند ساله!

تنها 500 هزار تومان سهم کشاورزان اصفهانی از جبران خشکسالی چند ساله!

اقتصادی  10:23:46 1391/12/19
9112-5191-5   کد خبر

 اخیرا معاون سیاسی و امنیتی استاندار از انعقاد تفاهم نامه‌ای در 9 بند بین نمایندگانی از مجلس، دولت، استانداری و... در راستای رفع مشکلات کشاورزان اصفهانی خبر داده است.

ایجاد مدیریت یکپارچه به جای مدیریت منطقه‌ای و پرداخت خسارت به کشاورزان به خصوص منطقه شرق اصفهان از موارد مهم این تفاهم نامه است.

البته نمایندگان تشکل‌های کشاورزی استان معتقدند رقم پرداختی معادل حقوق ماهانه یک کارگر است و خسارت چند ساله آنها را جبران نمی‌کند.

رییس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان گفت: زاینده رود نیازمند مدیریت یکپارچه است.

حسین محمد رضایی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه اصفهان، اظهار کرد: در سال 1333 هیئت وزیران طی مصوبه‌ای به شماره4322میزان 300 میلون متر مکعب آب از طریق حفر تونل اول کوهرنگ به کشاورزان حق آبه دار اصفهانی واگذار کرد.

وی خروجی طبیعی زاینده‌رود را 850 میلیون مترمکعب عنوان کرد و افزود: طبق همین مصوبه حجم آب تونل اول به ازای خروجی طبیعی زاینده رود عددی معادل یک میلیارد و 150 میلون مترمکعب است که باید در اختیار حق‌آبه داران 33 سهم استان باشد.

این فعال بخش کشاورزی تاکید کرد: کشاورزان حق آبه دار استان، در سال 1333، مجبور به فروش گندم یا به عبارت بهتر قوت سالانه خود به دولت درجهت پرداخت هزینه حفر تونل اول کوهرنگ شدند.

محمد رضایی گفت: خوشبختانه چهارشنبه هفته گذشته، نایب رییس مجلس شورای اسلامی، نمایندگان مجلس و استانداران اصفهان، چهار محال و بختیاری و یزد و همچنین وزرای کشور، نیرو، جهاد کشاورزی و ...اقدام به تشکیل جلساتی کردند که مقرر شد مدیریت زاینده رود  هماننند سابق به صورت یکپارچه انجام شود.

وی  این عمل را مثبت ارزیابی کرد کرد و تصریح کرد: قبل از سال 1384 مدیریت حوزه آبریز زاینده رود به طور یکپارچه از مبدا تا انتهای حوزه یعنی از استان چهار محال تا منطقه گاوخونی اصفهان اعمال می‌شد اما در همان سال، طبق فشار و درخواست نمایندگان استان چهار محال در مجلس با تصویب مصوبه مدیریت منطقه‌ای، مشکلات و اختلافات آغاز شد.

رییس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان افزود: هزاران سال است که آب زاینده رود از میان دره‌های استان چهار محال عبور می‌کند اما بعد از تصویب قانون مدیریت منطقه‌ای آب، متاسفانه برداشتهای بی‌رویه و غیر قانونی در این استان از طریق پمپاژ آب به کوه برای ایجاد باغ و مزرعه از حقآبه کشاورزان اصفهانی آغاز شد.

محمد رضایی گفت: امسال بارندگی در حوزه کوهرنگ به حد نرمال بوده که تا به امروز یکهزار و 20  میلیمتر بارندگی شده که  میانگین 25 ساله اخیر سه در صد و نسبت به سال زراعی گذشته 27 درصد  افزایش داشته  است که عدد مطلوبی از بارش پشت سد را نشان می‌دهد اما واقعا چرا سطح وسیعی از مزارع استان اصفهان دچار خشکی و نابودی شده است؟

وی خاطرنشان کرد: همواره سهم برداشتی صنعت استان اصفهان از زاینده رود 200 میلیون متر مکعب در سال عنوان می‌شود که با احتساب آب مورد استفاده در صنایع خرد و کارگاهی و نیز شهرک‌های صنعتی این سهم نیز فراتر از میزان یاد شده می‌باشد که دقیق بیان نمی‌شود.

محمد رضایی افزود: در روزهای اخیر طبق تفاهمی که میان استاندار اصفهان، تعدادی از وزرا و نیز معاون اول رییس جمهور به امضا رسید مقرر شد که مبلغ 25 میلیارد و 500 میلیون تومان به  کشاورزان شرق اصفهان پرداخت شود.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به جمعیت  کشاورزان شرق استان، به هر خانوار مبلغی 500 هزار تومان می‌رسد که معادل حقوق ماهانه یک کارگر است و میزان خسارات وارد شده درهفت  سال اخیر را جبران نخواهد کرد!

این کارشناس امور کشاورزی تاکید کرد: کشاورزان به خصوص افراد ساکن شرق اصفهان، زمانی چندین کارگر در زیر دست خود داشتند اما با وقوع خشکسالی در سال‌های اخیر و از آن بدتر برداشت‌های بی رویه بخش صنعت دراصفهان و نیز استان های مجاور باید نظاره گر نابودی مزارع خود باشند.

محمد رضایی یاد آور شد که در سال گذشته نیز مبلغ 13 میلیارد تومان به کشاورزان استان به عنوان خسارت پرداخت شد که رقمی بین 250 تا 300 هزار تومان به این اشخاص رسید که جبران  خشکسالی چند ساله را نمی‌کند و خواسته کشاورزان دریافت حق‌آبه برای کشت است.

کد خبرنگار:13071

/ 0 نظر / 7 بازدید