برداشت آب از زاینده رود توسط چهارمحال و بختیاری اقتصادی نیست

برداشت آب از زاینده رود توسط چهارمحال و بختیاری اقتصادی نیست

اصفهان - خبرگزاری مهر: ‌مدیرعامل خبرگان کشاورزی شهرستان اصفهان با اشاره به کم آبی در اصفهان گفت: چهارمحال و بختیاری به دلیل شرایط محیطی نمی تواند کشت قابل توجیهی داشته باشد و برداشت آب برای این استان اقتصادی نیست.

به گزارش خبرنگار مهر در اصفهان، اسفندیار امینی بعداز ظهر جمعه در حاشیه برگزاری چهارمین جشنواره مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی استان اصفهان در نشست خبری با خبرنگاران اصفهانی اظهار داشت: به دلیل وجود اشعه ماورای بنفش در ارتفاعات، وجود ماده اکسین (هورمون رشد) بر سر شاخه ها و وزش بادهای شدید، عمق کم خاک تکامل نیافته و دوره رشد کوتاه نمی توان در ارتفاعات کشت قابل توجهی داشت.

همچنین مهدی‌بصیری، استاد دانشگاه صنعتی اصفهان نیز با اشاره به مدیریت ضعیف آب در اصفهان گفت: پیش از سفر ریاست جمهوری به استان چهارمحال و بختیاری مجوزهای زیادی برای پمپاژ آب داده شد اما برداشتی انجام نمی شد.

وی بیان کرد: پس از آن شاهد تحقق این مهم بودیم که مردم چهارمحال و بختیاری به اندازه دلخواه از زاینده رود برداشت آب دارند که این موضوعی غیر منطقی است.

بصیری ادامه داد: در سالی که آب کم هست، برداشتهای آب مشکل ایجاد کرده و وجود پمپهای متعلق به چهارمحال و بختیاری، زیر سد منجر به برداشت بی رویه این استان و در نتیجه خشکیدن زاینده رود شد.

در ادامه این جلسه ناصر حاجیان، عضو انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران در رابطه با تونل سوم کوهرنگ گفت: طراحی این تونل و محل قرار گرفتن آن از ابتدا اشتباه بوده و هم اکنون نیز حفر این تونل به یکی از سخت‌ترین و هزینه‌برترین مراحل خود رسیده زیرا این حفاری در زمینی قرار گرفته که جنس سنگهای آن بسیار محکم و 1300 متر باقیمانده نزدیک به یک سال به طول خواهد انجامید.

وی اظهار داشت: برای انحراف مسیر آب باید بر روی آن سد ساخته می ‌شد اما طراحان این طرح بدون کار کارشناسی تصمیم دارند که بدون ساخت سد و تنها با پمپاژ آب به بالای کوه این تونل را تکمیل کنند در حالیکه کشاورزان نیز می داند، که انحراف آب به یک "واره" یا سد نیاز دارد.

حاجیان خاطرنشان کرد: حتی باساخت تونل کوهرنگ، اگر تخصیص آب به همین روند ادامه یابد، ‌هیچ مشکلی از آب اصفهان را حل نخواهد کرد.

 

/ 0 نظر / 9 بازدید