زخم کشاورزان در سال 94 التیام می‌یابد؟

اصفهان شرق

زخم کشاورزان در سال 94 التیام می‌یابد؟

کدخبر: 57307
اسفند 29, 1393 در ساعت 7:00 ق.ظ

به گزارش اصفهان شرق، استان اصفهان حدود 6.5 درصد مساحت کشور را به خود اختصاص داده است و با هشت استان مرز مشترک دارد.

در این استان با وجود نگاه صنعتی و گردشگری که وجود دارد و با توجه به اینکه اصفهان از لحاظ تعداد واحدهای صنعتی و حجم تولیدات در کشور رتبه نخست و به لحاظ گردشگری نیز جزو چهار استان اول کشور محسوب می‌شود، کشاورزی نقش برجسته‌ای در اقتصاد استان ایفا می‌کند.

کشاورزی اصفهان جای حرف زیادی دارد، این استان در هشت محصول اساسی زراعی، باغی و دامی ضریب خودکفایی بالای 100 دارد و در 10 محصول رتبه‌های اول تا پنجم کشور را به خود اختصاص داده است.

به طور مثال در تولید گوشت مرغ رتبه اول، در تولید پیاز رتبه دوم و در تولید سیب‌زمینی رتبه سوم در کشور را به خود اختصاص داده است.

از غرب تا شرق استان و از شمال و جنوب اصفهان، همگی به نحوی ظرفیت‌های فراوانی در کشاورزی دارند.

به طور قطع می‌توان گفت مهم‌ترین موضوعی که کشاورزی استان را با خود درگیر ساخته و آن را تحت‌الشعاع قرار داده، موضوع آب و کمبود منابع آبی بود که نه تنها امسال بلکه چندین سال است کشاورزی اصفهان را با مشکلات بسیار زیادی روبه‌رو ساخته است.

سال 94 سال دشواری برای کشاورزان استان است

اسفندیار امینی مدیر عامل کانون خبرگان کشاورزی اصفهان در ارتباط با وضعیت کشاورزی استان در سال 93 اظهار کرد: کشاورزی استان در سال 93 همچون کشاورزی سراسر کشور با مشکلات خشکسالی دست و پنجه نرم کرد.

وی ادامه داد: کمبود آب کشاورزی استان به دو دلیل است، اول به دلیل کاهش بارش‌ها و دوم به دلیل بی‌انضباطی در حفر چاه‌‌ها که مشکل‌ساز شده است.

مدیرعامل کانون خبرگان کشاورزی اصفهان عنوان کرد: شاهد توسعه‌ کشاورزی در بالا دست هستیم، با این توسعه، آب کمتری به پایین دست می‌رسد، علاوه بر این بخشی از حق‌آبه کشاورزان در اختیار برخی صنایع قرار گرفته و یا برای مصارف شرب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه در غرب استان و در مناطق لنجان بالا و لنجان پایین بخشی از حق‌آبه‌ها به کشاورزان تعلق گرفت، اضافه کرد: این در حالی است که در شرق اصفهان در طول سال زراعی 92-93 آبی به کشاورزان تحویل داده نشد، اما در سال زراعی 93-94 و در پاییز امسال مقدار آبی در اختیار مناطق شرق اصفهان قرار گرفت تا با این میزان آب حدود 40 درصد زمین‌ها زیر کشت برود.

امینی گفت: قرار بود آب دومی که برای به ثمر رساندن کشت رها شد حدود 20 روز باشد، اما زودتر از موعد مورد نظر خروجی سد زاینده‌رود کاهش پیدا کرد.

وی تاکید کرد: فکر نمی‌کنم وضعیت کشاورزی استان در سال 94 آنچنان مطلوب باشد، زیرا محدودیت منابع آبی جدی است، کمبود آب علاوه بر کشاورزی استان به آب و هوا و سلامتی مردم استان نیز آسیب وارد می‌سازد.

توسعه در سطح مزارع و باغات جدید در شرایط فعلی توجیه‌پذیر نیست

مصطفی حجه‌فروش رئیس کمیسیون کشاورزی در دوره هفتم اتاق بازرگانی اصفهان نیز در ارتباط با وضعیت کشاورزی استان اصفهان در سال 93 اظهار کرد: تداوم عدم جریان آب در رودخانه زاینده‌رود در سال زراعی 92-93 سبب عدم کشت و افت تولید محصولات استراتژیک پاییزه و بهاره شد و این خسارت در شهرستان‌های حوزه زاینده‌رود بیشتر بود، بررسی آمار خسارت‌ها و مقایسه آن با سال‌های نرمال در حوزه زاینده‌رود وضعیت را روشن می‌کند، سطوح خسارت دیده در کشت پاییزه اغلب غلات و در کشت بهاره محصولات علوفه‌ای است.

وی اضافه کرد: بیش از 17 هزار هکتار باغات طی سال زراعی 92-93 دچار خسارت شدند که از این سطح حدود 6 هزار هکتار آن تحت شبکه زاینده‌رود هستند، علاوه بر این تعداد بسیار زیادی دام سبک و سنگین استان نیز به دلیل تداوم خشکسالی در سال‌های اخیر با کمبود منابع آب شرب مناسب روبه‌رو بوده‌اند.

رئیس کمیسیون کشاورزی در دوره هفتم اتاق بازرگانی اصفهان اضافه کرد: هرگونه توسعه در سطح مزارع و باغات جدید در شرایط فعلی تحت هر شرایطی توجیه‌پذیر نیست، در مجموع باید بگویم سال 93 سال دشواری برای کشاورزی استان بود.

ظرفیت‌های صنعت کشاورزی اصفهان فراوان است

قدرت‌الله قاسمی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان نیز در ارتباط با وضعیت کشاورزی استان گفت: ظرفیت صنعت کشاورزی در استان بالاست، اما مشکلاتی دامن کشاورزی استان را گرفته است.

وی ادامه داد: کشاورزی استان با محدودیت منابع آبی مواجه است، اما با برنامه‌ریزی و مدیریت منابع می‌توان با وجود کاهش آب در حوزه اصفهان شاهد کاهش تولید نبود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان تصریح کرد: با توجه به شرایط استان باید به سمت توسعه کشت‌های گلخانه‌ای در استان رفت، زیرا این‌گونه بهره‌وری آب پنج برابر افزایش می‌یابد.

وی اعلام کرد: در سال 93 نگاه ویژه‌ای در سطح کشور به تامین اعتبار مورد نیاز برای ایجاد سامانه‌های نوین آبیاری وجود داشت، 100 میلیارد تومان بودجه در سال 93 برای این کار در استان در نظر گرفته شده بود که نشان از اهمیت موضوع است.

قاسمی گفت: امیدوارم سال 94 سال خوبی برای کشاورزی استان باشد.

کشاورزی اصفهان در سال 93 روزهای سختی را پشت سر گذاشت

حسین محمدرضایی رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان نیز عنوان کرد: خسارات وارده به کشاورزان حوضه زاینده‌رود طی یک سال زراعی 92-93 طبق گزارش کارشناسان جهاد کشاورزی 422 میلیارد تومان بوده که ما خسارت واقعی را فراتر از این می‌دانیم.

وی گفت: باید خسارات کشاورزان جبران شود تا مشکلات آنها برطرف شود.

در هر حال هر چند با بازگشایی زاینده‌رود در دو نوبت در سال جاری روزنه‌های امیدی ایجاد شد اما با تمام این تفاسیر باید گفت کشاورزی استان اصفهان در سال 93 روزهای سختی را پشت سر گذاشت.

در شرایط کنونی به نظر می‌رسد، اولویت‌های کشاورزی استان در سال 94 عبارت است از تسریع در تکمیل پروژه‌های انتقال آب به استان، تخصیص اعتبارات بیشتر به صندوق بیمه محصولات کشاورزی برای جبران خسارات کشاورزان، تامین اعتبار برای پروژه‌های زیربنایی که به حفظ و صرفه‌جویی در منابع آبی می‌انجامد همچون پروژه‌های آبیاری تحت فشار، تامین تسهیلات کم‌بهره و انجام کمک‌های فنی و اعتباری به کشاورزان و تخصیص اعتبار بلاعوض برای کمک به کشاورزانی که هیچ کشتی انجام نداده‌اند که امیدواریم این موضوعات در سال 94 با جدیت پیگیری شود.

—————————-
گزارش از: احمدرضا منزه
—————————-

برگرفته از اصفهان شرق: http://esfahanshargh.ir

/ 0 نظر / 52 بازدید