خداحافظ زاینده‌رود/ تابستانی که رودخانه را خروشان نمی‌بیند

با اتمام زمان آبیاری کشت پاییزه کشاورزان شرق اصفهان؛

خداحافظ زاینده‌رود/ تابستانی که رودخانه را خروشان نمی‌بیند

10 خرداد 1394 ساعت 15:19

خبرگزاری ایمنا: طبق قرار قبلی از شب گذشته دریچه های سد زاینده رود که برای آبیاری کشت پاییزه کشاورزان شرق اصفهان باز شده بود بسته شد و اصفهانی ها بار دیگر زاینده رود را بی آب می بینند.

روابط عمومی شرکت آب منطقه ای اصفهان در گفتگو با خبرنگار اقتصادی ایمنا با اشاره به اینکه طبق قرار قبلی از دهم خرداد ماه خروجی سد زاینده رود کاهش یافته است، اظهار داشت: سهم آبه تحویل آب به کشاورزان شرق اصفهان به اتمام رسیده و تا ۴۸ ساعت آینده کمبود آب در شهر اصفهان احساس می شود.

شفائی بیان داشت: در حال حاضر حجم سد زاینده امروز حدود ۵۶۰ میلیون متر مکعب بوده است.

وی در خصوص پیش بینی شرایط سد زاینده رود در شهریور ماه، گفت: با توجه به اینکه بیشترین ورودی به سد زاینده رود در اردیبهشت ماه و عمدتا از نوع برف نبود، ورودی در سد به صورت روان آب خواهد بود.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان نیز با تایید این خبر، بیان داشت: طبق قرار قبلی، دریچه های سد زاینده رود که برای کشت پاییزه کشاورزان بازگشایی شده بود بعد از سه مرحله بازگشایی از شب گذشته بسته شد.


حسین محمدرضایی با تاکید بر اینکه تا ۳ روز آینده اصفهانی ها دیگر زاینده رود را پر آب نمی بیند، تصریح کرد: طبق وعده قبلی قرار است ۲۰ متر مکعب آب از سد برای شرب، صنعت، باغات استان چهارمحال  و زنده ماندن زاینده رود رهاسازی شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا با ۲۰ متر آب رها شده از سد، زاینده رود زنده می ماند یا خیر، اظهار داشت:  متاسفانه آبخور رودخانه زیاد است و اگر آب از سد نکوآباد به سمت رودخانه جریان داشته باشد جریان آب در داخل شهر اصفهان کم کم قطع می شود.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان افزود: اگر آب از سد نکوآباد به سمت شهر درچه و نهایتاً ناژوان وارد زاینده رود شود شاید آب راکدی در شهر اصفهان جریان خواهد داشته باشد.

وی ادامه داد: اگر جریان رودخانه سیر طبیعی خود را داشته باشد به دلیل برداشت چاه های حریمی مسیر رودخانه و فرو رفت آب، زاینده رود خشک می شود.

محمدرضایی با بیان اینکه برای سه نوبت آبیاری کشت پاییزه کشاورزان اصفهان قرار بود ۴۰۰ میلیون متر مکعب از سد زاینده رود رها شود، افزود: اما کمی بیشتر از این میزان آب از سد رهاسازی شد.

وی ادامه داد: متاسفانه این میزان آب تحویلی از سد زاینده رود محاسبه شد و پرت آب در مسیر رودخانه نیز به حساب کشاورزان شرق اصفهان گذاشته شد که ما اعتراض خود را نسبت به این موضوع اعلام کردیم.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان با اشاره به اینکه طبق گفته مسئولان آب منطقه ای پیش از این ۹۰ متر مکعب آب در ثانیه آب از سد زاینده رود رهاسازی شده بود، تصریح کرد: با بسته شدن سد زاینده رود در حال حاضر ۲۰ متر مکعب آب از سد زاینده رود رها می شود.

وی به ۱۶۰۰ میلی متر بارندگی در سال آبی جاری اشاره کرد و گفت: با این میزان آب احتمال می رود پاییز امسال کشاورزان شرق اصفهان بتوانند برای کشت پاییزه خود سهم آبه شان را تحویل بگیرند.

کد مطلب: 192592

آدرس مطلب: http://imna.ir/vdcf10dy0w6d1ta.igiw.html

خبرگزاری ایمنا

 

/ 0 نظر / 49 بازدید