خون دل خوردیم تا آب جاری شود/ زاینده رود از کارون سیراب نشد

 

اصفهان ستیزی تا کی ادامه دارد؟

خون دل خوردیم تا آب جاری شود/ زاینده رود از کارون سیراب نشد

مشکل آب اصفهان هنوز پابرجاست

18 آبان 1393 ساعت 13:48

خبرگزاری ایمنا: زاینده رود هفته گذشته بعد از ۳۰۰ روز تشنگی دوباره جریان گرفت و نه تنها مردم اصفهان بلکه کشاورزان شرق اصفهان از این اتفاق خرسند شدند در این میان متاسفانه برخی از مسئولان خوزستان با ارائه اطلاعات غلط و گسترش آن در بین مردم عنوان می کنند که بازگشایی زاینده رود موجب خشکی کارون می شود چرا که آب جاری شده سهم مردم این شهر است.

اصفهان طی دولت های گذشته بدون هیچ حرفی آب زاینده رود را به استان های دیگر بذل و بخشش کرد تا جایی که این رودخانه دائمی به دلیل بی تدبیری مدیران و دولتمردان به رودی فصلی مبدل گشت و مسئولان تنها خشکسالی را بهانه خشکی این رود اعلام کردند با این حال زاینده رود نه فقط مردم اصفهان را بلکه یزد و صنایع این شهر را سیراب کرده و می کند. اما مردم استان خوزستان و مسئولان آن بهانه ای جدید دارند که زاینده رود کارون رو می خشکاند و متاسفانه بازگشایی زاینده رود این روزها به مذاق آنها خوش نیامده تا جایی که در فضای مجازی به کرات این موضوع را به غلط عنوان می کنند.

همچنین شریف حسینی نماینده مردم اهواز نیز روز گذشته در نامه ای به رئیس جمهور این موضوع را دوباره مطرح کرد و در بخشی از نامه خود خطاب به دکتر روحانی، می گوید:

"این روزها بر اساس وعده ای که به مردم اصفهان از سوی دولت داده شد شاهد جریان دوباره آب در زاینده رود هستیم.

امروز که آب کارون بر پهنه زاینده رود جریان یافته است. یعنی صدها کیلومتر آب بالا و پایین رفته تا اصفهان از نعمت زیبایی آب محروم نماند. مردم خوزستان ما می پرسند دولتی که می تواند آب را در آن حجم و شکل به زاینده رود ببرد چرا نمی تواند آب کارون را که تنها چند متر با خانه های ما فاصله دارد را در لوله های شبکه آب اهواز جاری سازد؟"

متاسفانه این نماینده مردم اهواز در بخش های نامه خود اصفهان و زاینده رود را متهم می کند و این رودخانه را دلیل خشکی کارون می داند و حتی به طعنه می گوید: " آقای روحانی! آب خوزستان صدها کیلومتر مسیر را طی کرد و به زاینده رود رسید. خدا را شاکریم و روحانی مچکریم ! اما آیا مایه شرمساری نیست که آب بیش از هزار روستای خوزستان به وسیله آب تانکر تامین می شود. آیا مردم ولایتمدار اصفهان که ده ها هزار فرزند برومند خود را برای دفاع از خاک تفتیده خوزستان فدا کرده اند می پذیرند آب کارون درختان حاشیه زاینده رود را سیراب کند و چشم مردم روستاهای خوزستان در انتظار تانکرهای آلوده آب آشامیدنی به جاده های خاکی این مناطق خشک شود." 

رها کردن آب زاینده رود ربطی به کارون ندارد

البته معاون عمرانی استاندارخوزستان در خصوص رها کردن آب در زاینده رود به سایت رهیاب، می گوید: رها کردن آب در زاینده رود اصلا ربطی به کارون ندارد برنامه ریزی متدوال این است که در سدها آب را نگه می دارند و در بعضی از فصول آب را هدایت می کنند
احمد سیاحی ادامه می دهد: زاینده رو هیچ ارتباطی به ما ندارد سد زاینده رود در خود اصفهان است و از سرچشمه های زاینده رود آبش تامین می شود مدیریت آب در اختیار وزارت نیرو است.

یک از فعال زیست محیطی در اصفهان نیز در واکنش به این نامه به ایمنا، می گوید: نامه منتشر شده بیانگر اطلاعات ناقص و گاه اشتباه نویسده در ارتباط با اصفهان و حوضه زاینده رود است.

وی تاکید می کند: بهتر است همه ما به جای اظهارنظر در مواردی که از آن اطلاع کافی و درست نداریم تلاش مان انجام وظیفه در چهارچوب قانون و محدوده اختیاراتمان باشد 

آورد طبیعی زاینده رود ۸۵۰ میلیون متر مکعب در سال است

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان نیز در واکنش به صحبت های نماینده اهواز به ایمنا، می گوید: این گفته ها بیانگر این است که زاینده رود هیچ زمانی آبی نداشته در حالی که آورد طبیعی رودخانه ۸۵۰ میلیون متر مکعب در سال بوده و نخستین انتقال آب از حوضه کارون در سال ۱۳۳۲ اتفاق افتاد.

حسین محمدرضایی با بیان اینکه ۴۰۰ سال پیش در دوران صفویه دنبال انتقال آب از کارون به زاینده رود بودند که موفق به این امر نشدند، می افزاید: در سال ۱۳۳۲ با هزینه کشاورزان انتقال آب از حوضه کارون به زاینده رود در قالب تونل اول کوهرنگ صورت گرفت.

وی با یادآوری اینکه قرار بود از محل تونل اول کوهرنگ ۳۰۰ میلیون متر مکعب آب از حوضه کارون انتقال دهد در حالی که اکنون ۱۰۰ میلیون متر مکعب هم منتقل نمی کند، ادامه می دهد: در سال ۶۴ تونل دوم کوهرنگ افتتاح شد و در حالی که قرار بود تونل دوم کوهرنگ ۲۵۰ میلیون مترمکعب انتقال دهد اما اکنون ۷۰ میلیون متر مکعب نیز منتقل نمی کند.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان با تاکید بر اینکه آب انتقالی تونل کوهرنگ یک و دو توسط استان چهارمحال و بختیاری در مسیر برداشت می شود، می گوید: در قالب این دو طرح، ۶۵ میلیون مترمکعب در سال به یزد و بخشی از آن به کاشان منتقل می شود همچنین صنایع بیش از ۱۵۰ میلیون متر مکعب آب برداشت می کنند. 

آب خوزستان پشت سدهای آن است

وی همچنین به سفر استانی رئیس جمهور به چهارمحال و بختیاری در ۱۵ مرداد امسال اشاره کرد و می گوید: بعد از ۲۱ سال هزینه روی تونل سوم کوهرنگ پیش از افتتاح آن، ۴۱ میلیون متر مکعب آب آن به طرح بن-بروجن اختصاص یافته و جای تعجب است که آب با تلاش زیاد از حوضه کارون به زاینده رود منتقل می شود و دوباره در قالب طرح بن -بروجن به حوضه کارون برمی گردد.

محمدرضایی همچنین با تاکید بر اینکه آب تونل سوم کوهرنگ پیش از افتتاح این طرح به یزد منتقل شده است، ادعای مسئولان خوزستان را اشتباه دانست و می افزاید: آب خوزستان پشت سدهای آن جمع شده که متاسفانه به دلیل اصفهان ستیزی برخی از مسئولان و نمایندگان کشور این مسائل مطرح شده است.

وی تاکید می کند: اگر اصفهان ستیزی نبود چرا حرفی از آبی که اکنون قرار است به از سمیرم به کرمان منتقل شود زده نمی شود و این طرح آسیبی به سرشاخه های کارون آسیبی نزده و مسئولان سکوت کرده اند.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان می گوید: آبی که اکنون در زاینده رود جاری است حاصل ذخیره یک و سال و نیمه برای کشاورزان شرق اصفهان است.

زاینده رود از کارون سیراب نشد

نماینده مردم شاهین شهر، برخوار و میمه در مجلس نیز در واکنش به نامه سید شریف حسنی نماینده مردم اهواز، به خبرنگار ایمنا، می گوید: این نوع خبررسانی برای تحریف اذهان عمومی است و امکان ندارد اکنون زاینده رود از سرچشمه های کارون سیراب شود.

حسینعلی حاجی دلیگانی گفته های این نماینده را غیر واقعی دانست و معتقد است: نماینده اهواز باید مستندات خود را ارائه دهد و این ادعا فقط می تواند براساس طرح هایی باشد که هنوز اجرایی نشده است.

وی با طرح این سوال که چطور طرحی همچون تونل سوم کوهرنگ که هنوز اجرایی نشده بیان می شود آب آن به زاینده رود منتقل شده است، می افزاید: نماینده ای که این ادعا را دارد باید بگوید آب به چه وسیله، شبکه و مسیری به زاینده رود منتقل شده است.

نماینده مردم شاهین شهر، برخوار و میمه در مجلس با تاکید بر اینکه این گفته ها سبب تشویش اذهان عمومی شده است، تصریح می کند: نگران این هستیم که برخی مسئولان و دست اندرکاران استان و کشور با این میزان اندک آب رها شده در کف رودخانه اصل موضوع بی آبی اصفهان را فراموش کنند. 

بازگشایی زاینده رود مُسکنی زودگذر است 

وی با اشاره به اینکه بازگشایی رودخانه کاری موقت و مُسکنی زودگذر است، بیان می کند: ما در کلیت موضوع و زیرساخت های تامین آب استان اکنون مشکل داریم و بازگشایی زاینده رود نشان از حل مشکلات آب استان نیست.

حاجی دلیگانی با انتقاد بر اینکه برخی مسئولان کشور از جمله خانم ابتکار، در حالی که نقشی در بازگشایی زاینده رود نداشت اخبار را به نفع خود مصادره کردند، می گوید: متاسفانه این دولتمردان قدمی برای تالاب گاوخونی و احیای زاینده رود برنداشته اند.

وی با بیان اینکه بازگشایی موقت زاینده رود حاصل ذخیره سازی و صرفه جویی مردم استان طی چندین ماه بود، تصریح می کند: مساله اصلی ما همچنان اجرای طرح بهشت آباد است.

نماینده مردم شاهین شهر، برخوار و میمه در مجلس می گوید: نمایندگان اصفهان آمادگی دارند که با نمایندگان و مسئولان استان های خوزستان، چهارمحال و بختیاری، یزد و کرمان نشست و همگرایی داشته باشند و مشکلات آبی کشور را به اتفاق مرتفع کنند.

کد مطلب: 168434

آدرس مطلب: http://imna.ir/vdcdsj0foyt09o6.2a2y.html

خبرگزاری ایمنا

  http://imna.ir

/ 0 نظر / 13 بازدید