آب زاینده رود بر روی کشاورزان بسته شد

تهران:۰۹:۰۴ ,  ۱۳۸۸/۱۰/۱۲ 

آب زاینده رود بر روی کشاورزان بسته شد

اصفهان - خبرگزاری مهر: رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان گفت: با کم شدن آب زاینده رود در ایام سوگواری سالار شهیدان شهرداری اصفهان شبانه اقدام به بستن آب راه کشاورزان در سطح شهر کرد.

حسین محمدرضائی در گفتگو با خبرنگار مهر در اصفهان گفت: پیش از باز شدن آب زاینده رود در نیمه آبان ماه سال جاری، کشاورزان شرق اصفهان به خاطر احداث بندهای متعدد در مسیر آب راهشان به شهرداری اصفهان اعتراض کرده و قرار بود اگر شهرداری اقدام به باز نمودن بندها نکند، کشاورزان خود اقدام به حذف این بندها کنند.

وی افزود: طی جلسات متعدد با تاکید و امضای استاندار دستورالعملی تدوین شد که بر اساس آن مقرر شد بندهای رودخانه گشایش یابد و مسئولان شهرداری اصفهان نیز در این خصوص همکاری کردند و قسمتی کمی از بندها را گشودند که اکنون متاسفانه با کم شدن آب، در ایام سوگواری محرم شبانه اقدام به بستن آب راه کشاورزان در سطح شهر کردند.

وی خاطرنشان کرد: کشاورزان از این اقدام غیر قانونی شهرداری اصفهان ناراحت هستند که تحریک آنها در این موقعیت به امری شایسته نیست و پیشنهاد می‌شود برای جلوگیری از هر گونه اتفاقی هرچه سریعتر اقدام به بازکردن بندها در مسیر رودخانه شود چرا که درغیر این صورت کشاورزان برای گشودن بندها به سطح شهر خواهند آمد.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان خاطر نشان کرد: قانون توزیع عادلانه آب به صراحت اشاره کرده است که هیچ کس حق ندارد در حریم رودخانه دخل و تصرف یا مانعی در مسیر آن ایجاد کند و هر بالادستی مسئول خساراتی است که از عمل غیر متعارف او به پایین دستی وارد می آید.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان خاطرنشان کرد: ما از دست مسئولان آب منطقه‌ای استان گلایه داریم که چرا بعد از این همه زحمت و پیگیری جهت باز شدن بندها در بستر رودخانه زاینده رود اجازه دادند دوباره این بندها بسته شود و متولی زاینده رود شرکت آب منطقه ای استان است نه شهردار اصفهان، طبق قانون توزیع عادلانه آب هیچ کس بدون اجازه وزارت نیرو حق احداث و تغییر مقطع ومجرای آب و انشعاب جدید را ندارد.

محمدرضائی اظهار داشت: کشاورزان خواستار اجرای کامل قانون توزیع عادلانه آب مصوب مجلس شورای اسلامی برای رودخانه زاینده رود از سرچشمه تا تالاب گاوخونی هستند.

محمد رضایی همچنین اظهار داشت: گله از نبود آب در سطح شهر درست و بجاست و این حق مسلم هر شهروند اصفهانی، بلکه هر ایرانی است، ولی تاثیر خشکی زاینده رود تنها بی آبی و خشکی زاینده رود در سطح شهر نیست و چرا باید تنها تبعات خشکسالی دامنگیر کشاورزان باشد.

وی ادامه داد: بنابر تاریخ از زمان اردشیر بابکان نزدیک به دوهزار سال است این حق برای اصفهان ایجاد شده اما این حق قانونی طی چندین سال گذشته نادیده گرفته شده که تبعات آن نیز خشک شدن زاینده رود است.

خشک شدن زاینده رود ناشی از مدیریت غلط مسئولان است

محمدرضائی خشک شدن زاینده رود را حاصل مدیریت غلط مسئولان دانست و گفت: مسئولان استانی و کشوری بدون اینکه حقابه حق آبه داران زاینده رود را در نظر بگیرند اقدام به فروش آب زاینده رود به صنایع کوچک و بزرگ، خدمات، شرب شهرهای مختلف استان و استان یزد و فروش سهم آبه‌های جدید به مناطق مختلفی که حق آبه نداشته‌اند و برداشتهای بی رویه و بدون حساب در بالادست رودخانه زاینده رود در استان چهارمحال و بختیاری کرده اند که در نهایت این اقدام آنها این فاجعه را به وجود آورده است.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان اظهار داشت: در صورتی که مسئولان استان توجه لازم را در خصوص رسیدگی به وضعیت زاینده رود نداشته باشند به زودی شاهد روستاهای خالی از سکنه و از بین رفتن سرسبزی و  کشاورزی در استان خواهیم بود و کلانشهر اصفهان وضع بهتری از این روستاها نخواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: تخلفات موجود در قانون توزیع عادلانه آب و رعایت نکردن حقوق حقآبه دار، اصلاح الگوی کشت، اصلاح الگوی مصرف آب توسط صنایع و شرب و خدمات و تکمیل تونل سوم و اجرایی شدن تونل بهشت آباد از جمله مواردی است که باید مورد توجه ویژه قرار گیرد و در صورتیکه به آنها توجه نشود در سالهای پرآب و تر سالی هم زاینده رود همچنان خشک خواهد بود.

محمدرضائی خاطر نشان کرد: با بستن بندها در سطح شهر، پر آب بودن زاینده رود تضمین نمی‌شود بلکه حق کشاورزان پائین دست ضایع خواهد شد و مسئولان، شهرداری اصفهان، کشاورزان، صنایع وابسته به آب، استانهایی که به نوعی از زاینده رود بهره می‌برند، خدمات و محیط زیست باید دست به دست هم بدهند و در مصرف آب صرفه جویی و پیگیر افتتاح تونل سوم کوهرنگ و تکمیل تونل چشمه لنگان و اجرایی شدن طرح تونل بهشت آباد باشند چرا که تنها تحت این شرایط زاینده رود زنده خواهد ماند.

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق در قسمت ( نظر شما ) درج نمائید. متشکرم

/ 0 نظر / 8 بازدید