‌تصرف ‌حریم رودخانه فقط باید با اجازه وزارت نیرو ‌‌باشد‌

خبرگزاری فارس : 88/08/12 - 20:43 شماره: 8808121371

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان:

‌تصرف ‌حریم رودخانه فقط باید با اجازه وزارت نیرو ‌‌باشد‌

خبرگزاری فارس: رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان گفت: هرگونه دخل و تصرف در حریم رودخانه فقط باید با اجازه وزارت نیرو و با در نظر گرفتن حقوق حق‌آبه‌داران باشد.‌

حسین محمدرضائی امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در اصفهان اظهار داشت: بعد از دو سال خشکسالی، بی‌آبی و در نهایت بیکاری کشاورزان که تنها منبع درآمدشان کشاورزی است، آب این رودخانه جاری شد.

وی افزود: در تابستان گذشته که در پی گرفتن حقآبه کشاورزان در ستاد بحران حوادث استان اصفهان برای کشت تابستانه بودیم، به دلیل نبود آب کافی در پشت سد زاینده‌رود مقرر شد که 110 میلیون متر مکعب آب برای کشت پاییزه کشاورزان شرق اصفهان که در این شرایط بی‌آبی اخیر بیشترین خسارت را دیده‌اند، در نظر گرفته شود.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان اضافه کرد: طی جلسات متوالی با مسئولان در اوایل پاییز برای گرفتن آب پاییزه که وعده آن را در تابستان داده بودند، مقرر شد که در تاریخ 12 آبان آب از سد زاینده‌رود خارج شود و 16 آبان در رودشتین تحویل کشاورزان شده و در 18 آبان نیز آب از سد آبشار به کشاورزان بخش مرکزی تحویل شود.

وی تصریح کرد: مقرر شد مقدار آبدهی 24 روز و به مقدار 68 میلیون متر مکعب باشد. وی خاطرنشان کرد: مقدار 110 میلیون متر مکعب آب به 68 میلیون متر مکعب کاهش یافت، که این مقدار آب نصیب کشاورزان پایین دست رودخانه خواهد شد.

محمدرضائی با اشاره به اینکه همین مقدار آب، در صورتی نصیب آنها می‌شود که کشاورزان بالا دست اجازه انتقال آب به کشاورزان پایین دست رودخانه را بدهند، اظهار داشت: بقیه این آب برای هدر رفت رودخانه و آبیاری فضای سبز شهری در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به اینکه بیشترین هدر رفت آب از بندهایی است که طی دو سه دهه قبل در مسیر رودخانه توسط شهرداری احداث شده، افزود: با توجه به کمبود آب و خشکسالی این هدر رفت نمایان و چشمگیر شده است.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان تصریح کرد: طبق ماده 3۶ قانون توزیع عادلانه آب، هیچ کس حق ندارد در معابر آب کشاورزان مانع ایجاد کنند.

وی با بیان اینکه با توجه به این قوانین روشن و واضح، مسئولان خدمات شهری شهرداری بعد از چند جلسه حاضر به همکاری و برداشتن بندها در مسیر رودخانه طبق نظر کارشناسان نشدند، گفت: هرگونه دخل و تصرف در حریم رودخانه فقط باید با اجازه وزارت نیرو و با در نظر گرفتن حقوق حق‌آبه‌داران باشد.

محمدرضایی با اشاره به اینکه طی جلسه‌ای در تاریخ سه آبان امسال در دفتر حوادث غیرمترقبه استان با مسئولان برای بندهای احداث شده در بستر رودخانه، قرار براین شد که از استانداری، فرمانداری اصفهان، آب منطقه‌ای استان، شهرداری اصفهان، جهاد کشاورزی و نماینده کشاورزان هرکدام یک نفر کارشناش از بندها بازدید و مشکل را برطرف کند، اظهار داشت: این در حالی است که کارشناس و مسئولان شهرداری همچنان بر سر حرف خود که با قانون مغایرت دارد پا فشاری و به نوعی با مسئولان استان لجبازی می‌کنند.

وی افزود: این زیاده‌خواهی و قانون‌شکنی‌ها توسط مسئولان شهرداری اصفهان کشاورزان را برای احقاق حقشان برای برداشتن بندها در آب راهشان به سطح شهر خواهد کشاند که عواقب آن به عهده آنها است.

انتهای پیام/ن10

 

/ 0 نظر / 10 بازدید