کشاورزان نگران عدم تامین آب کشت هستند

 با وجود اعلام شرایط بحرانی آب در اصفهان؛

وعده ای که اجرای آن پر از اما و اگر است/ کشاورزان نگران عدم تامین آب کشت هستند

همراهی مردم تنها راه نجات زاینده رود است.

 آدرس مطلب : http://imna.ir/vdccxxqsi2bq048.ala2.html

11فروردین 1393 ساعت 11:54

خبرگزاری ایمنا: تعطیلات بهار رو به اتمام است و اصفهان همچون نوروز گذشته بدون زاینده رودی پرآب میزبان مسافرانش است. سال گذشته در همین ایام بود که اصفهانی ها امید به باز شدن آب در فروردین را داشتند و برای دیدن زاینده رودی خروشان لحظه شماری می کردند اما امسال شرایط به گونه ای دیگر است چرا که بحران کم آبی و ذخیره سد زاینده رود در یازدهمین روز از سال ۹۳، به میزان ۲۳۳ میلیون متر مکعب رسیده که نسبت به میانگین بلندمدت حدود ۷۵ درصد کاهش داشته است و از اکنون هشدارها برای تامین آب شرب اصفهانی ها آغاز شده و مسئولان وزرات نیرو، تابستانی سخت را برای مردم پیش بینی کرده اند.

با این وجود چند روز مانده به سال ۹۳، معاون امور آب و آبفای وزارت نیرو عنوان کرد که در شرایط موجود امکان تحویل آب بهاره وجود ندارد اما در شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده رود، اعضا به این جمع بندی رسیدند که آب خوبی برای کشت پاییزه به کشاورزان تحویل داده شود.

اما این جای سوال است در شرایطی که مسئولان از شرایط بحرانی تامین آب شرب برای مردم سخن می گویند، آیا آبی برای کشت پاییزه وجود خواهد داشت و ذخیره سد زاینده رود می تواند مردم و زمین خشک کشاورزان شرق اصفهان را سیراب کند.

در این خصوص متاسفانه هیچ کدام از مسئولان آب منطقه ای حاضر به پاسخگویی نیستند و اما رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان در گفت‌و گو با خبرنگار ایمنا با بیان اینکه طبق پیش بینی‌های وزارت نیرو و مدل ارایه شده آنها، آب شرب استان اصفهان، صنعت، کشاورزی غرب اصفهان، آب انتقالی به استان یزد و مقدار برداشت آب در چهارمحال و بختیاری مشخص شده است، افزود: طبق این الگو برای کشاورزان حق آبه دار شرق اصفهان آبی در نظر گرفته نشده است و کشاورزان حق آبه دار و سهم آبه داران و اشتراکی های شرق اصفهان طبق این الگو می‌توانند در پاییز سال ۹۳ برای کشت غله خود آب بگیرند

 

شرق اصفهان سهم آب ندارد

حسین محمدرضایی با تاکید بر اینکه مسئولان وعده تامین آب کامل برای کشت پاییزه را به کشاورزان شرق داده اند، افزود: متاسفانه طبق طرح ارائه شده، ۲۰۰ میلیون متر مکعب سهم غرب استان، ۸۶ میلیون متر مکعب سهم صنعت اصفهان، ۳۲۵ میلیون متر مکعب سهم شرب اصفهان و کاشان، ۸۵ میلیون متر مکعب سهم چهارمحال بختیاری و ۶۲ میلیون متر مکعب سهم آب یزد است و برای شرق اصفهان سهمی در نظر گرفته نشده و فقط وعده تامین آب برای کشت پاییزه آن داده شده است.

وی بیان داشت: طبق این الگو اگر آبی در سد وجود داشته باشد و کشاورزان بتوانند کشت و مرحله دوم آبیاری خود را در اسفند ماه تا نیمه خرداد ۹۴ به خوبی انجام دهند، کمتر از ۳۰ الی ۴۰ درصد زمین‌های خود را می‌توانند به زیر کشت ببرند.

وی با تاکید بر اینکه طبق این الگو برداشت محصول آنها در اواخر تیر ماه ۹۴ خواهد بود و کشاورزان ۱۶ ماه دیگر محصول‌شان را برداشت خواهند کرد، اظهار داشت: باید قضاوت کرد کشاورزی که قبل از این به دلیل بی آبی درآمدی نداشته و زیر فشار اقتصادی قرار دارند و حتی برای خرید بذر مورد نیاز خود پولی ندارد چگونه ۱۶ ماه پیش روی خود را سپری کند. 

 

کشاورزان نگران عدم تامین آب هستند

عضو هیات مدیره نظام صنفی کشاورزی شهرستان اصفهان در پاسخ به این سوال که در شرایطی که مسئولان ذخیره سد زاینده رود را بحرانی اعلام می کنند آیا به طور حتم وعده تحویل آب به کشاورزان شرق اصفهان عملی خواهد شد یا خیر، گفت: متاسفانه از اکنون کشاورزان نگران این موضوع هستند که آب منطقه ای نتواند آب کشت پاییزه و ادامه آن در اسفند سال جاری تا نیمه خرداد سال ۹۴ را تامین کند و همچون گذشته حاصل تلاش کشاورزان بدون نتیجه از بین برود.

محمدرضایی افزود: وعده داده شده ۱۸۰ میلیون متر مکعب در پاییز به کشاورزان شرق اصفهان داده شود اما اگر این پیش بینی و وعده ها محقق نشود کشاورزان باز دچار مشکلات اقتصادی بسیاری افزون بر گذشته می شوند.

وی با بیان اینکه پیش بینی شده تابستان امسال دمای هوا ۰.۵ تا ۱.۵ درجه افزایش یابد، تاکید کرد: در این شرایط با وجود اختصاص ۳۲۵ میلیون متر مکعب برای شرب باز با کمبود آب برای مردم مواجه خواهیم شد.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان ادامه داد: تنها راه نجات زاینده رود در حال موت، حمایت و همراهی کشاورزان ورشکسته از سوی مردم اصفهان با کمک مسئولان دلسوز است.
وی با بیان اینکه موقع باز شدن آب زاینده رود میلیون ها نفر به استقبال آب می روند و جشن و پایکوبی می کنند، گفت: متاسفانه موقع بسته شدن آب زاینده‌رود کسی به بدرقه آب زاینده رود نرفت و هیچ مسئولی اعتراض نکرد که این جای تاسف دارد. 

 

نقشه هایی که آب رودخانه را به تاراج برد

محمدرضایی گفت: اگر اعتراض سال های گذشته کشاورزان و مردم اصفهان در خصوص زاینده رود به گوش پایتخت نشینان می رسید، هر روز نقشه جدیدی برای تاراج آب رودخانه کشیده نمی شد.

وی با اشاره به اینکه در شرایط کم آبی در قانون بودجه ۹۳ احداث خط دوم انتقال آب زاینده رود به یزد به میزان ۱۵۰ میلیون متر مکعب به دلیل محافظه کاری مسئولان اصفهانی مصوب شد، تاکید کرد: این مصوبه ها نشان از آن دارد که تصمیم گیران هنوز از وخامت ناگوار زاینده رود اطلاع ندارند و با باور نکردن خشکی زاینده رود موضوع را سرسری می گیرند.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان با تاکید بر اینکه مسئولان کشور به فکر زاینده‌رود درحال مرگ و مردمش نیستند گویی با اصفهان خصومت دارند، اظهار داشت: متاسفانه برخی از مسئولان استان اصفهان در این مورد بی‌تفاوت بوده و برخی دیگر محتاط و گاه اراده از خود ندارند همچنین تعداد اندکی از آنها که دلسوز و به فکر هستند به تنهایی فریادشان به جایی نخواهد رسید.

وی با بیان اینکه موقع باز شدن آب زاینده رود میلیون ها نفر به استقبال آب می روند و جشن و پایکوبی می کنند، گفت: متاسفانه موقع بسته شدن آب زاینده‌رود کسی به بدرقه آب زاینده رود نرفت و هیچ مسئولی اعتراض نکرد که این جای تاسف دارد. 

استفاده غیرقانونی آب زاینده رود در صنایع یزد

محمدرضایی با تاکید بر اینکه در استان‌های خوزستان و چهارمحال‌و‌بختیاری نمایندگان مجلس و مسئولان استان از مردم برای جلوگیری از انتقال آب دعوت به اعتراض، تجمع و ایجاد زنجیره انسانی و یا استعفای دسته جمعی می کنند، تصریح کرد: متاسفانه در استان اصفهان نمایندگان مجلس و مسئولان استان و دستگاه های امنیتی برعکس عمل کرده و از اعتراض مردم جلوگیری و آن را سرکوب می کنند در صورتی که می توانند بهترین استفاده را از اعتراض خودجوش کشاورزان و مردم کنند.

عضو کارگروه آب، کشاورزی و منابع طبیعی فرمانداری اصفهان با اشاره به طرح‌های انتقال آب زاینده‌رود، افزود: با انتقال آب به استان یزد در سال ۱۳۷۹ نخستین خشکی در زاینده رود شکل گرفت و هر روز برداشت آب از رودخانه افزایش یافت و با گسترش خشکی آن اکنون که به وضع موجود دچار شده است.

وی با یادآوری اینکه مصوب شده بود اولین خط لوله انتقال آب زاینده رود به یزد بعد از افتتاح تونل سوم کوهرنگ و فقط برای شرب انتقال یابد، افزود: متاسفانه ۱۴ سال پیش با نفوذ دولتمردان این اتفاق افتاد و آب زاینده رود به صورت غیر قانونی برای شرب، صنایع کوچک، بزرگ و کارخانه های فولاد و کارخانه‌های تولید کاشی، سرامیک و گلخانه‌های صنعتی به استان یزد منتقل شد و هنوز این تونل افتتاح نشده و مشخص نیست در چه تاریخی این تونل به بهره‌برداری نهایی برسد.

محمدرضایی افزود: در طول این ۱۴ سال بیش از یک میلیارد متر مکعب آب زاینده رود به استان یزد انتقال یافته که اگر این آب قابل ملاحظه به خارج از حوضه زاینده رود انتقال داده نمی شد و داخل حوضه مورد استفاده قرار می گرفت حدود ۲ برابر کاربرد داشت به گونه ای که آب استفاده شده توسط کشاورزان برای مزارع خود دوباره در پایین دست به زاینده رود برمی گشت و در طول مسیر زاینده رود چندین بار تکرار می شد و مقداری از این آب به منابع زیرزمینی نفوذ می کرد و وارد چاه های کشاورزان می شد و دوباره از آن استفاده می شود که متاسفانه نخستین مشکل زاینده رود انتقال آب به بیرون از حوضه است.

محمدرضایی همچنین در ادامه یادآور شد:در آیین نامه اجرایی نحوه صدور پروانه مصرف معقول موضوع ماده ۱۸ قانون توزیع عادلانه آب مصوب ۲۷/۴/۱۳۶۳ مجلس شورای اسلامی اولویت مصارف آب را به ترتیب به بخش شرب، باغ های موجود در تاریخ تصویب آیین نامه (درختان مثمر و صنعتی)، آب کشاورزی و دامپروری، آب مصارف صنعتی و سایر مصارف اعلام کرد. 

دیواری کوتاه تر از حق آبه داران زاینده رود نیست

وی ادامه داد: متاسفانه صاحبان صنعت با نفوذ خود اولویت برداشت آب را حتی قبل از شرب می داند و با توجه به مشکل کمبود آب برای شرب مردم استان، هیچ وقت آب صنعت قطع نمی شود و با نخستین احساس کمبود آب دیواری کوتاه تر از کشاورزان و حق آبه داران زاینده رود پیدا نکرده و آب صاحبان اصلی زاینده رود را برای مصارف دیگر غصب می کنند.

عضو کمیته بررسی مشکلات زاینده رود گفت: صنایع اصفهان علاوه بر مصرف آب زاینده رود آلایندگی بسیاری دارند که مردم باید هزینه آن را بپردازند، و درآمد آن برای کشور می رود.

وی افزود: به عنوان نمونه نیروگاه شهیدمنتظری که به دلیل کمبود گاز مصرفی از ضایعات پالایشگاه یعنی مازوت آن هم به میزان غیرقابل تصور استفاده می کند.

وی اضافه کرد: این نیروگاه برای ۸ واحد نیروگاه خود در ساعت ۴۲۴ تن مازوت مصرف دارد و در یک شبانه روز ۱۰۱۷۶ تن مازوت مصرف می کنند که از این مقدار ۵ درصد آن که مقدار بیش از ۵۰۰ تن معادل ۵۰۰۰۰۰ کیلو است تبدیل گوگرد و به صورت اکسید گوگرد وارد جو اصفهان می شود که پس از ترکیب شدن با رطوبت هوا تبدیل به اسید سولفوریک شده و با تنفس کردن وارد ریه انسان شده و سبب عوارض ریوی می شود و با باریدن باران ریزش های اسیدی شکل می گیرد که موجب از بین رفتن درختان و گیاهان می شود.

خشکی تالاب گاوخونی، فاجعه ای ملی 

محمدرضایی پمپاژ های غیرقانونی در استان چهار محال را نوع دیگری از این انتقال آب به خارج از حوضه آبریز دانست و گفت: ساخت سد زاینده رود از سوی وزارت نیرو بیشتر سبب ذخیره آب برای صنایع وابسته به آب استان های اصفهان و یزد و همچنین موقعیت برداشت آب را توسط پمپاژ در استان بالا دست فراهم کرده است و عامل نرسیدن آب برای حق آبه داران و محیط زیست پایین دست رودخانه زاینده رود شده است.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان افزود: تا قبل از ساخت سد زاینده رود در سال ۱۳۴۹ آب در مسیر زاینده رود در بین دره های استان چهار محال حرکت می کرد و در نهایت بعد از استفاده حق آبه داران زاینده رود مازاد بر نیاز کشاورزان به تالاب گاوخونی ریخته می شد و محیط زیست حفظ می شد.

وی افزود: در پاییز و زمستان تا نیمه های فصل بهار نیز که بارندگی های حوضه کوهرنگ زیاد بود در استان چهارمحال و بختیاری نیازی به آب نبود و در اواخر بهار تا آخر تابستان که در آن منطقه هوا مساعد برای کشت بود زاینده رود با کمی آب مواجه می شد.

محمدرضایی با بیان اینکه از بدو تاریخ تا موقع احداث سد زاینده رود برداشت آب در بالا دست میسر نبود، بیان داشت: بعد از افتتاح سد و ذخیره سازی آب در فصول پاییز و زمستان و رهاسازی آب در فصول دیگر به تدریج این امکان برای برداشت صنایع در اصفهان و برداشت آب برای کشاورزی بالادست و احداث باغ که توجیه اقتصادی نداشت فراهم شد و با استانی شدن مدیریت آب پمپاژ های غیر قانونی تسهیل یافت.

وی خشکی تالاب گاوخونی را فاجعه ای ملی دانست و یادآور شد: این مکان روزگاری مرکزی زیبا و کم نظیر از تجمع حیات وحش همانند گورخران، آهوان و همچنین زیستگاه پرندگان سیبری در فصل زمستان بود و در چمن زارهای اطراف آن اسب های سپاه هخامنشی پرورش می یافتند، اما اکنون به یک نمک‌زار تبدیل شده است.

کد مطلب: 140802

خبرگزاری ایمنا:   http://imna.ir

/ 0 نظر / 9 بازدید