آب به اصفهان سر زد و رفت/ رسیدن آب به ناژوان این بار تکذیب نشد

برای دومین ماه متوالی؛

آب به اصفهان سر زد و رفت/ رسیدن آب به ناژوان این بار تکذیب نشد

باز شدن آب؛ آبیاری باغات و تغذیه چاه‌های فلمن

15 تیر 1393 ساعت 13:06

خبرگزاری ایمنا: با بازشدن ماهانه سد زاینده رود برای آبیاری باغات غرب استان در دو ماه گذشته آب ۲ بار بی سر و صدا به ناژوان اصفهان رسید اما هنوز پایه پل های تاریخی اصفهان قطره ای آب را به خود ندیده است.

پیش از این بنا بر تصمیم شورای عالی آب مقرر شد تا پایان تابستان امسال هر ماه هشت روز حق آبه کشاورزان غرب اصفهان برای آبیاری باغات این منطقه تحویل داده شود. بنابراین تصمیم طی ماه‌های اردیبهشت، خرداد و تیر امسال آب در محدوده باغات غرب اصفهان در مبارکه، زرین شهر و لنجان رها شد. البته در ماه گذشته با وجود تکذیب شرکت آب منطقه ای اصفهان آب حتی به منطقه ناژوان اصفهان هم رسید.
همچنین طی چند روز گذشته در سومین نوبت تحویل حق آبه کشاورزان غرب اصفهان، دوباره برخی از شهروندان اصفهانی رسیدن آب به منطقه ناژوان اصفهان خبر دادند و حتی عکس هایی برای این رسانه ارسال کردند. 

البته این بار روابط عمومی شرکت آب منطقه این موضوع را تکذیب نکرد و به خبرنگار ایمنا، گفت: هشت روز پیش (یکشنبه هفته گذشته) حق آبه کشاورزان برای آبیاری باغات غرب اصفهان همچون دو اردیبهشت و خرداد ماه تحویل داده شد.
وحید حقیقی بیان داشت: با گذشت ۸ روز از این زمان، ساعت ۱۲ شب گذشته خروجی سد زاینده رود برای آبیاری باغات غرب اصفهان دوباره بسته شد.
وی در پاسخ به این سوال که طی سه ماه گذشته آب دو بار به ناژوان اصفهان رسید، بیان داشت: به طور قطع حجم خروجی سد زاینده رود بیشتر از اردیبهشت ماه بود.
وی با اشاره به اینکه فشار آب با ایجاد شوک در شبکه کم و زیاد می شود، بیان داشت: نوبت نخست که آب باز شد کانال ها پر نشد و کشاورزان نتوانستند آب را به طور کامل برداشت کنند در این راستا طی دو ماه گذشته حجم بیشتری آب باز شود تا مناطقی که آب کم و زیاد می شود کشاورزان بتوانند آب مورد نیاز خود را برداشت کنند و به این دلیل اضافه آب نیز در منطقه ناژوان اصفهان جاری شد.
مدیرروابط عمومی شرکت آب منطقه ای اصفهان در خصوص وضعیت ذخیره سد زاینده رود، گفت: در حال حاضر ذخیره سد زاینده ۵۶۷ میلیون متر مکعب است که نسبت به میانگین بلند مدت ۴۵ درصد کاهش یافته است. 

وی در خصوص میزان ورودی و خروجی سد زاینده رود، بیان داشت: این میزان متغیر است و باتوجه به آبیاری و حق آبه باغات غرب تا تا روز گذشته خروجی سد زاینده متفاوت با امروز است.
عضو هیات مدیره نظام صنفی کشاورزی شهرستان اصفهان نیز با اشاره به اینکه طبق برنامه قبلی قرار بود حق آبه کشاورزان غرب اصفهان به صورت ماهیانه تحویل داده شود، بیان داشت: رسیدن آب در منطقه ناژوان اصفهان احتمالا برای تغذیه چاه های حریمی باشد.
حسین محمدرضایی با تاکید بر اینکه آبی که اکنون از سوی آب منطقه ای تحویل داده شده مربوط به غرب اصفهان است، اظهار داشت: فلاورجان، مبارکه، زرین شهر و بخشی از غرب ناژوان و خمینی شهر و کوی آتشگاه نیز در محدوده غرب اصفهان است.
وی افزود: براساس تصمیم شورای عالی آب و مسئولان آب منطقه ای قرار شد تا پایان تابستان امسال میزانی آب از سد نکوآباد برای تحویل آب به حق آبه داران غرب اصفهان اختصاص یابد تا بتوانند چاه های خود را برای آبیاری باغات آبگیری کنند همچنین برای آبیاری باغات فلاورجان و نجف آباد نیز آب از طریق نکوآباد به سمت کانال رهاسازی شده و بین حق آبه داران تقسیم می شود.
معاون بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان نیز در این باره به ایمنا گفت: طبق برنامه مصوب وزارت نیرو برای تامین آب باغات ناژوان و تغذیه چاه های فلمن و تامین آب پالایشگاه و نیروگاه اسلام آباد حدود یک میلیون متر مکعب آب از انتهای شبکه نکو آباد وارد رودخانه زاینده رود شد.
غلامحسین حیدرپور با اشاره به اینکه اضافه این میزان نیز آب برای تغذیه چاه های فلمن است، تاکید کرد: با توجه به فشار آب انتهای شبکه نکو آباد و در حالی که باغات ناژوان نیز مربوط به غرب اصفهان است بعد از رهاسازی در مقطعی کوتاه آب در سطح رودخانه جاری می شود. 

کد مطلب: 153059

آدرس مطلب: http://imna.ir/vdcamen6o49nmw1.k5k4.html

خبرگزاری ایمنا

  http://imna.ir

/ 0 نظر / 104 بازدید