انزجار کشاورزان شرق اصفهان در راستای عدم مدیریت آب منطقهای اصفهان

خبری که یک ساعت بیشتر روی سایت خبرگزاری فارس دوام نیاورد

انزجار کشاورزان شرق اصفهان در راستای عدم مدیریت آب منطقه ای اصفهان

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان در گفتگو با خبرگزاری فارس گفت: کشاورزان در مورد تعیین تکلیف حق آبه های خود و گرفتن آب بهاره دوباره با قطار کردن تراکتور های خود در چندین نقطه شرق اصفهان انزجار خود را به آب منطقه ای نشان دادند.

حسین محمدرضائی خوراسگانی+ انجمن حمایت از کشاورزان+Hossei Mohammad Rezaee 

حسین محمدرضائی خاطرنشان کرد: بعد از چند سال بی آبی و عدم کشت، کشاورزان جهت اعتراض به عدم مدیریت آب منطقه ای و پایمال شدن حق آبه هایشان در چندین منطقه شرق با تراکتور های خود جمع شده و قصد ماندن تا تعیین تکلیف حق آبه های خود و گرفتن آب برای صیفی کاری شده اند.

 

وی افزود: نمایندگان کشاورزان و تشکلهای بخش کشاورزی با صحبت کردن در بین کشاورزان معترض قصد آرام کردن آنها را دارند ولی تا کنون راهی به جای نبرده اند.

محمدرضائی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری گفت: حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در بخشی از سخنان خود فرموده اند بخش کشاورزی به علت نقش آن در تأمین امنیت غذایی و ایجاد اشتغال از مسائل درجه اول کشور است. با توجه به این سخنان عالمانه چرا این همه بی مهری و ناعدالتی در مورد تقسیم آب و حق آبه های زاینده رود می شود.

وی در همین رابطه افزود: اگر حق آب کشاورزان داده شود در شرق اصفهان همه کشاورزانی که از بی آبی بیکار شده اند به سر کار خود بر می گردند و با دادن آب فرمایشات مقام معظم رهبری به تحقق خواهد پیوست.

نمایندگان کشاورزان گزینه آب پائیزه را رد کردند

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان به اعتراض از تصمیم معاون وزیر نیرو خاطرنشان کرد: در دوازدهمین جلسه ستاد بحران که با حضور معاون وزیر نیرو جناب آقای عطار زاده برگزار گردید، در مورد تخصیص آب به کشاورزان بحث و گفتگو شد که نهایتاً مهندس عطار زاده معاون وزیر نیرو قول آب پائیزه به کشاورزان را داد که با اعتراض نمایندگان کشاورزان روبرو شد و نمایندگان کشاورزان گزینه آب پائیزه را نپذیرفتند و خواهان آب بهاره و تابستانه شدند.

 

درخواست های نمایندگان کشاورزان از معاون وزیر نیرو

محمدرضائی اضافه کرد: درخواست ما در مورد تخصیص آب به کشاورزان آب بهاره و تابستانه بود، با توجه به برسی های انجام گرفته توسط کمیته ای که به دستور استاندار اصفهان شکل گرفت وچند تن از کارشناسان آب منطقه ای در این کمیته حضور داشتند، میزان بارندگی، ورودی و خروجی سد و برداشت ها از رودخانه زاینده رود و احتساب 240 میلیون متر مکعب آب باقی مانده آخر دوره در سد مورد برسی قرار گرفت و مشخص شد که 401 میلیون متر مکعب آب مازاد بر نیاز، برای کشاورزان حق آبه دار موجود است و امکان دادن آب برای کشت تابستانه وجود دارد.

 رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان اضافه کرد: آب منطقه ای استان اصفهان به ظاهر از کمبود آب شرب در آخر دوری سال زراعی و پرت آب در مسیر زاینده رود و رساندن آب به کشاورزان نگران است ولی در واقع اصل موضوع چیز دیگری است، در حقیقت آب منطقه ای نگران چیز دیگریست، اگر در این شرایط آب به کشاورزان شرق اصفهان بدهند که امکان دادن این آب وجود دارد، با اعتراض مسئولان استان و کشوری روبرو خواهند شد چرا ؟ بدلیل اینکه مسئولان از آنها سوال می کنند اگر امکان دادن آب به کشاورزان شرق اصفهان بود، چرا قبل از اعتراض ها و پافشاری های کشاورزان و پیگیری مسئولان آب به آنها ندادید.

محمدرضائی خاطر نشان کرد: در این جلسه نمایندگان کشاورزان خواهان تشکیل هئیت سه نفره مطابق مواد 18 و 19 قانون توزیع عادلانه آب و صدور پروانه حقابه داران شدند و استاندار اصفهان نیز در همین ارتباط افزود باید به سمت و سوی رسمی کردن و مشروعیت بخشیدن به این حق حرکت کنیم.

وی در مورد خواسته های نمایندگان کشاورزان ادامه داد: باید رودخانه از سرچشمه تا مرداب گاوخونی سامان دهی شده وتمامی بندها که مانع عبور آب می شوند حذف شده و بستر رودخانه به حالت اولیه به خط القعر طبیعی خود برگردد.

محمدرضائی در مورد الویت آب افزود: طبق ماده 7 آیین نامه اجرایی نحوه صدور پروانه مصرف معقول موضوع ماده 18 قانون توزیع عادلانه آب هیأت وزیران اولویت مصارف آب باغات و کشاورزی و دامپروری را بعد از شرب دانست است، بنابراین چرا بر خلاف قانون عمل کرده و جای الویت دوم که کشاورزی است با صنعت عوض شده.

زندگی در شهر اصفهان غیر قابل تحمل می شود

محمدرضائی افزود: حدود 73 درصد آب زاینده رود از حق آبه داران 33 سهم زاینده رود است که 19 سهم آن متعلق به شرق اصفهان می باشد، با این وجود کشاورزان شرق چند سالی است که آب کاملی نگرفته اند و منطقه شرق به کویر تبدیل شده است.

حسین محمدرضائی خوراسگانی+ انجمن حمایت از کشاورزان+Hossei Mohammad Rezaee

 

وی اضافه کرد: اگر چند سال دیگر این بحران شرق اصفهان ادامه پیدا کند تمام روستا ها خالی از سکنه شده و زندگی در شهر اصفهان غیر قابل تحمل می شود.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان خاطرنشان کرد: شهرداری اصفهان که خود یک حق آبه دار است تا موقعی که زاینده رود در سطح شهر آب دار است به یاد کم آبی نیست و به محضی که زاینده رود خشک می شود به فکر آوردن آب می افتد، و شورای اسلامی شهر اصفهان برای آب ورود پیدا می کند.

وی افزود: باید کشاورزان و شهرداری اصفهان با کمک شورای اسلامی شهر و حمایت مسولین استان یک صدا و یک دل به دنبال حق آبه ی خود و سامان دهی زاینده رود و مدیریت یک پاچه آن از سراب تا پایاب باشند و با همدلی و پیگیری های مداوم شهر تاریخی اصفهان و هم کشاورزانی که از نزدیک شدن کویر به دروازه های اصفهان جلوگیری می کنند، را نجات داد.

طفاً نظر خود را در مورد این مطلب در قسمت (نظر شما)  زیر همین مطلب درج نمائید.

/ 0 نظر / 22 بازدید