کسی حق قضاوت بدون مطالعه در مورد حق آبه‌ها را ندارد

استانها – اصفهان
شماره : 13910316000419
91/03/16 - 11:41
نسخه چاپی

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان:

 کسی حق قضاوت بدون مطالعه در مورد حق آبه‌ها را ندارد

خبرگزاری فارس: رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان گفت: هیچ کس حق ندارد در مورد حق آبه‌های زاینده‌رود بدون مطالعه در پیشینه تقسیم آب زاینده‌رود قضاوت کند.

حسین محمدرضایی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان گفت: نماینده مردم شهرستان‌های میمه، برخوار و شاهین‌شهر در جلسه مدیریت بحران آب آن شهرستان‌ها بدون در نظر گرفتن حق آبه‌های 33 سهم زاینده‌رود و پیشینه تقسیم آب زاینده‌رود به طور ناشیانه و عجولانه قضاوت کرده که این گونه صحبت‌ها موجب خشم حق‌آبه‌داران چند هزار ساله زاینده‌رود شده است.

وی در مورد پیشینه تقسیم آب زاینده رود تصریح کرد:  اگر کسی در مورد تقسیم عادلانه آب زاینده‌رود قضاوت کند باید از پیشینه تقسیم آب با اطلاع باشد و بدون مطالعه و ناشیانه صحبتی نکنند و با این صحبت‌ها موجب دلخوشی مردم حوزه خود را فراهم کنند.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان در مورد اسناد تقسیم آب زاینده‌رود افزود: پیشینه تقسیم آب به دوره مادها یعنی نزدیک به 3500 سال  پیش بر می‌گردد و به غیر طومار منسوب به مرحوم شیخ‌بهایی که تارخ نگارش آن 923 هـ.ق به 500 سال پیش بر می‌گردد.

وی ادامه داد: این رسته در «اعلاق النفیسه»، نخستین تقسیم آب زاینده‌رود را به اردشیر بابکان نسبت می‌دهد و می‌نویسد: «بنا به تقسیمی که کسری اردشیربن بابک کرده بود، تقسیم می‌کنند و برای هر قریه‌ای از این روستا سهمی مشخص و معلوم با زمان معدودی قرار داده بود که بر حسب اندازه‌های معین آب را به هر قریه‌ای جاری می‌ساخت، آنچنان که هرکس به حق، سهم خود را بر می‌گرفت و اینکه تقسیم آب زاینده‌رود با این اسناد تاریخی چگونه دیده نمی‌شود و آب آن هر روز به طریقی توسط میهمانان ناخوانده قصب می‌شود و صاحبان اصلی آن که همان کشاورزان حق‌آبه‌دار 33 سهم زاینده‌رود هستند از زندگی ساقط شده‌اند.

محمدرضایی تاکید کرد: اگر شرکت آب منطقه‌ای در منطقه برخوار کانال‌کشی کرده است قرار بوده که با آبی که توسط دولت استحصال می‌شود تأمین گردد و مقدار آب استحصالی توسط آب منطقه‌ای که دولت اختیاردار آن است 250 میلیون متر مکعب از تونل دوم کوهرنگ و 120 میلیون مترمکعب از تونل چشمه لنگان و به تازگی تونل خدنگستان در فریدن مورد بهره‌برداری قرار گرفته که 70 میلیون متر مکعب آورد دارد و در مجموع 440 میلیون مترمکعب در سال‌های نرمال به طور متوسط است.

وی افزود: آب استحصالی توسط دولت جهت مصارف شرب، صنعت، خدمات شهری، فضای سبز چند شهرستان استان اصفهان و آب انتقالی به استان یزد و تأمین آب کشاورزی که توسط هیئت واگذاری زمین و منابع طبیعی به کشاورزان واگذار شده و آب اشتراکی نام دارد.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان ادامه داد: در صورتی که به تنهایی مصرف شرب استان اصفهان و استان یزد 525 میلیون مترمکعب در سال است، با این حساب نتیجه می‌گیریم فقط برای آب شرب، دولت 85 میلیون مترمکعب در سال از حق‌آبه‌های کشاورزان حق‌آبه‌دار استفاده می‌کند و مصرف آب صنعت، خدمات شهری، فضای سبز و آب اشتراکی کشاورزان که در چهار دهه گذشته اضافه شده بماند.

لطفاً نظر خود را در مورد این مطلب در قسمت (نظر شما)  زیر همین مطلب درج نمائید

/ 0 نظر / 9 بازدید